یک کارشناس اجتماعی با تأکید بر لزوم توجه به آموزش‌های مهارت زندگی جهت پیشگیری از اعتیاد گفت: برای مبارزه با مواد مخدر باید به علل فردی و اجتماعی اعتیاد در کنار هم توجه داشت.

به گزارش سرویس اجتماعی ایسنا، محمدرضا آتشین صدف با بیان این مطلب اظهارداشت: دیدگاه اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر بسیار مناسب بوده و بنده نیز با این رویکرد موافق هستم چراکه پیشگیری و درمان اعتیاد با نگاه اجتماعی و راهکار اجتماعی به نتایج مطلوب می‌رسد. حمایت و نگاه اجتماعی سبب شده دامنه و گستردگی اعتیاد کاهش یابد و همه افراد خود را در این مسئله و مبارزه با با آن دخیل بدانند.

وی افزود: البته تنها راهکار اجتماعی شدن را برای مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد کافی نمی‌دانم چراکه در این راستا از نگاه به مسائل فردی نیز نباید غفلت کرد. بنابراین اجرای برنامه‌های اجتماعی و توجه به مسائل فردی مربوط با اعتیاد در کنار یکدیگر سبب رسیدن به موفقیت می‌شود.

کارشناس اجتماعی به تاثیر رسانه در آگاهی بخشی مردم جهت پیشگیری از اعتیاد اشاره کرد و گفت:رسانه‌های مختلف علاوه بر این می‌توانند نقش موثری در پیشگیری از اعتیاد جامعه به طریق ارتقا دانش خانواده‌ها و افراد جامعه داشته باشند همچنین با نمایش فیلم، سریال و مستند نیز مانعی در برابر قبح زدایی از اعتیاد هستند. نفرت از استعمال مواد مخدر واحساس ناخوشایند از جمله مواردی است که رسانه ملی می‌تواند به خوبی آن را به تصویر کشیده و علاوه بر ایجاد حس منفی نسبت به مواد مخدر مانع از قبح زدایی آن میان جوانان و نوجوانان شوند. البته باید میان معتاد و اعتیاد در این راستا مرزی قائل شد و با حمایت های لازم در امر درمان به معتادان جهت بازگشت به زندگی سالم حمایت کنیم.

آتشین صدف با اشاره به لزوم آموزش خانواده‌ها جهت حمایت از عضو بهبودیافته از دامان اعتیاد در خانواده‌ها افزود: اعضای خانواده با آموزش‌های فراگرفته می‌توانند علوه بر کمک در درمان معتاد مانع از بازگشت وی به چرخه اعتیاد شوند همچنین معتادان بهبود یافته نیز لازم بوده از حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی بهره مند شوند تا در صورت ناچاری و جامعه پذیر نبودن مجدد در منجلاب اعتیاد فرو نیوفتند.

وی فقر، عدم اشتغال، ناکامی در برقراری روابط خانوادگی را از دلایل اجتماعی اعتیاد برشمرد و گفت: نبود عزت نفس و نداشتن اعتماد به نفس و حس خودپنداری مثبت از عوامل فردی اعتیاد است که بسیاری از معتادان به دلایل فردی دیگری همچون نداشتن توانایی نه گفتن به پیشنهاد دوستان به اعتیاد روی آورده‌اند بنابراین آموزش‌های مهارت زندگی در پیشگیری از اعتیاد موثر بوده و از راهکارهای مناسب جهت کاهش اعتیاد در کشور به شمار می‌رود. اینکه افراد بتوانند با ناکامی‎ها مواجهه شوند و مجدد زندگی را آغاز کرده و برای پیشرفت تلاش کنند امری ضروری بوده که باید مورد توجه خانواده‌ها و نهادهای آموزشی قرار گیرد.

کارشناس اجتماعی با تأکید بر اینکه در حمایت‌های اجتماعی میان معتاد و قاچاقچی مواد مخدر باید تفاوت زیادی قائل شویم، تصریح کرد: اینکه با قاچاقچیان و کسانی که در جهت اعتیاد سایرین گام بر می دارند ، برخورد محکمی شود امری موثر است. باید با انجام برنامه‌های اجتماعی و حمایت‌های اقتصادی از معتادان بهبود یافته مانع از وقوع چنین پدیده‌هایی در کشور شویم.

آتشین صدف به موضوع کمبود شادی و تاثیر آن در اعتیاد اشاره کرد و گفت: همه افراد دارای حس هیجان خواهی هستند و این حس در سنینی همچون جوانی و نوجوانی در اوج قرار دارد و در برخی افراد در میانسالی نیز بیشتر می‌شود لذا این موضوع را باید در پیشگیری از اعتیاد مورد توجه قرار داد چراکه برخی ناآگاهانه برای کسب شادی به این مواد به ویژه از نوع صنعتی روی آورده و پس از یک یا چند بار مصرف، گرفتار اعتیاد می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، وی خاطر نشان کرد: شادی بخشی از هیجان بوده و با افزایش برنامه‌های شاد باید مانع از انحراف جوانان شده و به دنبال راهکارهای مناسب برای پرکردن اوقات فراغت آنان باشیم. گاهی برخی افراد به دلیل افسردگی یا دور شدن از از غم به مواد روی آورده که تسکینی برای این حسشان ایجاد شود و در واقع به یک شادی دست یابند ولی فارغ از این مسئله زندگی خود را با اعتیاد نابود می‌سازند. لذا اجرای برنامه از سوی مسئولان در این راستا و آموزش و فرهنگ سازی به افراد جامعه در این زمینه ضرورت دارد.

نظر بدهید