*اسکیزوفرنی (جنون جوانی):

اسکیزوفرنیا یک بیماری روانپریشی مزمن و ناتوان کننده است که با علائمی مثل هذیان و توهم مشخص می شود .بیمار رفتار آشفته ، گفتار آشفته و اختلال در تفکر دارد . زمینه ارث و ژنتیک در این بیماری دخیل است .به دلیل افت شدید عملکرد و احتمال آسیب رسانی به خود و دیگران این بیماران اغلب نیاز به دوره های متعدد و طولانی مدت بستری در مراکز درمانی روانپزشکی دارند .

* اختلالات خلقی :

خلق به معنای وضعیت هیجانی و احساس درونی هر فرد می باشد که معمولا با ظاهر و رفتار فرد نیز مشخص می شود مثل شادی یا غم که افراد سالم نیز بطور طبیعی  و در شرایط مختلف آنرا تجربه می کنند . هرگاه تغییرات و وضعیت خلق از لحاظ مدت زمان و شدت بروز و دلایل ایجاد آن حالت طبیعی نداشته باشد اختلال خلقی نامیده می شود .

انواع اختلالات خلقی :

۱) افسردگی اساسی

۲)که فرد دوره های شدید افسردگی را تجربه می کند واحتمال بروز علایم جنون ویا اقدام به خودکشی وجوددارد. مانیا (شیدایی سرخوشی شدید )و بیماری دوقطبی می باشد که در این بیماری فرد دوره های متناوب افسردگی شدید و شادی مفرط را تجربه می کند این بیماران به دارو درمانی،درمان های روان شناختی و گاها شوک درمانی (ECT) نیازمند می باشند و در شرایط حاد بایستی بستری شده و تحت نظر قرار گیرند .

۳)اختلال افسرده خویی که علایم افسردگی مزمن ولی خفیف بیش از ۲سال تداوم دارد.

۴)اختلال سازشی که فرد به دنبال استرس های محیطی نسبتاَ شدید از دوره ای از علایم افسردگی را تجربه می کند.

* اختلالات اضطرابی :

اضطراب یک احساس نگرانی بدون و جود خطر واقعی طبیعی می باشد که با علائم جسمانی مانند افزایش ضربان قلب ، افزایش تعداد تنفس و فشار خون ،لرزش و… مشخص می شود . هرگاه این حالت متناسب با موقعیت و شدت عامل نگران کننده نبوده و شدیدتر و طولانی تر از حد طبیعی باشد بیماری محسوب می گردد .  شایعترین اختلالات اضطرابی عبارتند از : اختلال  اضطراب، اضطراب موقعیتی ،اختلال وسواسی جبری ، ترس های مرضی (فوبیا)ترس از بلندی ،ترس از تنهایی ،هراس از جمع ،تاریکی و … که همگی نیاز به درمان های دارویی و روانشناختی از جمله CBT(رواندرمانی شناختی رفتاری)دارند .

* اختلالات شناختی :

مجموعه ای از اختلالات هستند که با ضعف تمرکز، عدم درک صحیح از زمان و مکان و محیط و عدم شناخت هویت دیگران و … مشخص میشود که ممکن است همراه با کاهش سطح هوشیاری باشد (مانند دیلیریوم )و یا بدون اختلال هوشیاری باشد (مانند دمانس ) این وضعیت ها معمولا همراه با بیماری های جسمانی مانند عفونت ها ،ضربه های مغزی و یا اعمال جراحی دیده می شوند و نیاز به پیگیری و درمان دارند .

شایعترین نوع دمانس اختلالات نسیانی (فراموشی) است که  غالبا در افراد سالمند مشاهده می شود و دارای علائمی مثل اختلال حافظه و تمرکز –اختلال جهت یابی و عدم آگهی از زمان و مکان اختلالات روانی و … می باشد مانند بیماری آلزایمر .این افراد گاها نیاز به بستری شدن به منظور تنظیم دارویی و کنترل علائم  دارند .

–  اختلالات شخصیتی : شخصیت هر فرد مجموعه ای است از خصوصیات و صفات مختلف ،این ویژگی ها باید به گونه ای متعادل و منطقی در کنار یکدیگر بروز نماید تا فرد طبیعی به نظر برسد . هرگاه یک یا چند صفت مانند خودشیفتگی ،توجه طلبی ، وابستگی ، بدبینی و … از حد تعادل خود خارج شده و برجسته و بارز می گردد،می تواند مشکلاتی برای خود شخص و دیگران ایجاد کند که به آن اختلال شخصیت می گویند .

–  اختلالات شخصیتی انواع متعددی دارند و با درجات و شدت مختلف نمایان می شوند . شایعترین آنها عبارتند از :شخصیت های نمایشی ،شخصیتهای وابسته ،شخصیتهای وسواسی ، ضد اجتماعی و شخصیت های  و …

–  بیماران دچار اختلالات شخصیتی ممکن است در دوره ها یی از زندگی طبیعی به نظر برسند ولی اکثرا  نیاز به  روان درمانی و گاه دارویی و احیانا در مواد شدید بستری شدن دارند .

نظر بدهید