خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • دو عامل ضروری در بهبودی و درمان اعتیاد

  اعتیاد یک بیماری است که هر چه سریعتر می بایست برای درمان آن اقدام شود. باید با فرد معتاد بعنوان یک بیمار رفتار شود و با درمان های تخصصی این مشکل برطرف شود. اما چطور ممکن است در روند درمان اعتیاد بهبودی رخ دهد؟ دو عامل ضروری در این زمینه ضروری است: افراد معتاد باید اعتقادشان به توانایی طرز فکرشان را از دست بدهند. آنها باید یاد...

  ادامه مطلب...
 • اختلال افسرده خویی

  معمول ترین خصایص اختلال دیس تایمی یا افسرده خویی عبارت است از وجود خلق افسرده در بیشتر روزها و در بیشتر اوقات روز. افسرده خویی با احساس بی کفایتی، احساس گناه ، تحریک پذیری و خشم، انزوا از جامعه، از دست دادن علایق و بی کفایتی و فقدان بهره وری همراه است. اصطلاح "دیس تایمی" که به معنای کج خلقی است در 1980 وضع شد. اکثر بیمارانی را...

  ادامه مطلب...
 • اضطراب

  اضطراب پدیده ای محوری است که نظریات روان پزشکان زیادی حول آن شکل گرفته است. بنابراین اصطلاح "اضطراب" در نظریه روانپزشکی و نیز در تحقیقات متمرکز بر علوم اعصاب و مکاتب مختلف فکری تحت تاثیر اصول شناختی رفتاری نقش محوری دارد. اختلالات اضطرابی با عوارض زیادی همراه اند و اغلب مزمن شده و نسبت به درمان مقاوم هستند. این اختلالات را...

  ادامه مطلب...

آمفتامین ها

آمفتامین ها

این داروها پس از حشیش رایج ترین مواد غیر قانونی مورد مصرف در جهان هستند. آمفتامین ها در 1887 ساخته شدند، اما از دهه سی میلادی به عنوان رفع کننده احتقان بینی مورد استفاده قرار گرفتند. انواعی از محرک ها چون متیل فنیدیت در اختلال بیش فعالی کمبود توجه ADHD و نارکولپسی مصرف می شوند. اما سوء مصرف آمفتامین ها از دهه هفتاد میلادی آغاز شد. از آمفتامین ها ی کلاسیک داروئی با نام علمی مت آمفتامین و نام خیابانی شیشه بیشترین مورد سوءمصرف را دارد. نام های دیگر کریستال، مت، یخ.
مت آمفتامین نوع خالصی از آمفتامین است که سوءمصرف کنندگان از آن به شیوه ی استنشاق، تدخین یا تزریق وریدی استفاده می کنند. اثرات فیزیولوژیک آن ها ساعت ها دوام می یابد و کاملا قوی توصیف شده است.

همه گیری شناسی آمفتامین ها در ایران:

این دارو در سال های اخیر وارد بازار مواد ایران شده است. آمار دقیقی از مصرف آن در دست نیست. طبق نظر مجری طرح ارزیابی وضعیت اعتیاد 2/2% جمعیت معتادان، شیشه مصرف می کنند. یعنی بیست و شش هزار و چهارصد نفر از یک میلیون و دویست هزار نفر این در حالی است که یک مسئول ترک اعتیاد از روند گسترش شیشه ابراز نگرانی کرده است.

مکانیسم اثر آمفتامین ها:

آمفتامین ها از طریق آزاد کردن کاتکولامین ها به خصوص دوپامین و با تحریک مرکز پاداش تگمنتال بطنی اثر می کنند.

آثار فیزیولوژیک آمفتامین ها:

- کاهش اشتها، افزایش تعداد تنفس
- افزایش فعالیت فیزیکی افزایش حرارت بدن
- تحریک پذیری، بی خوابی، گیجی، لرزش و تشنج
- اضطراب بدبینی و خشونت
- افزایش حرارت بدن و تشنج خطر مرگ را در پی دارد
- نیز احتمال پیدایش علایم پسیکوتیک چون هذیان، توهم و نیز اختلال خلقی وجود دارد

 

علایم مسمومیت با آمفتامین ها

- تاکیکاردی یا برادی کاردی
- اتساع مردمک
- بالا رفتن یا افت فشار خون
- تعریق یا احساس سرما
- تهوع یا استفراغ
- کاهش وزن
- تحریم یا کندی پسیکوموتور
- ضعف عضلانی، تنفسی، درد قفسه سینه، احتمال آریتمی قلبی
- احتمال تشنج، کونفوزیون، دیسکینزی، دیستونی یا کوما

 

وابستگی و ترک آمفتامین ها:

بر خلاف تصور رایج، آمفتامین ها موادی وابستگی آور بوده و ترک آنها نیز با علایم فیزیولوژیک مختص به ماده خود را نشان می دهدو این علایم عبارتند از:
- خلق پایین
- احساس خستگی
- رویاهای روشن و ناخوشایند
- بی خوابی یا پرخوابی
- افزایش اشتها
- تحریک یا کندی پسیکوموتور

 

با توجه به عوارض بی شمار، شیشه ماده بسیار خطرناکی است که در مدت کوتاهی به افت شدید کارایی و از بین رفتن سلامت جسمی منتهی می شود.

تگها : ترک اعتیاد , شیشه , ترک شیشه , آمفتامین ها , ترک آمفتامین ها