خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • آماده شدن : گذر از انکار

    در ادامه سری مقالات "ترک اعتیاد" - آماده شدن : گذر از انکار اولین قدم در بهبودی ، این است که اعتراف کنید یک معتاد هستید ( معتاد به مشروبات الکلی ، سیگار ، پول ، مواد مخدر ، روابط ، مسائل جنسی و یا ... ). همان طور که قبل تر توضیح دادیم ، موثق ترین علامت اعتیاد ، این است که شخص با وجود نکات منفی و نتایج تخریب کننده و زیان آوری که در...

  ادامه مطلب...
 • ترک اعتیاد

    ترک کردن ( Getting Off )   بهبودی از اعتیاد نه تنها امکان پذیر است ، بلکه می تواند یکی از پرهیجان ترین سفرهای اکتشافی باشد که شخص در طول زندگی خود انجام می دهد. گذشته از دشواری ها و دردها و رنج های ضروری که لازم است برای رهایی از اعتیادها با آن ها روبه رو شد ، بهبودی می تواند دری به سوی یک زندگی لذت بخش باشد ، به طوری که هیچ تغییر...

  ادامه مطلب...
 • سبب شناسی اعتیاد - استرس

    در ادامه سری مقالات "سبب شناسی اعتیاد" - قسمت دهم : استرس و تأثیر آن در گرایش به مواد   قرار گرفتن در برابر انواع استرس ها ، آسیب پذیری برای سوء مصرف مواد را افزایش می دهد. بعضی افراد به این دلیل به مواد روی می آورند تا بلکه بتوانند نشانه های اضطرابی و افسردگی ناشی از یک رویداد استرس زا را کنترل کنند. برای این افراد مصرف...

  ادامه مطلب...

پیامدهای مصرف سیگار

پیامدهای مصرف سیگار

مصرف دخانیات ضد سلامت و کوتاه کننده عمر است. سیگار کشیدن ، هر سال مسئول تقریباً 16 درصد تمام مرگ ها در آمریکاست. افزون بر آن ، سیگار کشیدن هزینه های زیادی را به جامعه تحمیل می کند. هزینه کلی مصرف دخانیات برای جامعه آمریکا شامل مواردی مانند غیبت از کار ، هزینه های درمانی و افزایش حق بیمه است. همچنین شامل مخارج آموزش کارمندان جدیدی است که به جای کسانی استخدام می شوند که بر اثر مرگ زودرس ناشی از سیگار فوت می کنند. سیگار کشیدن نه تنها سرانجام باعث هلاک انسان می شود ، بلکه پیری زودرس را نیز در پی دارد.

مصرف سیگار خطر بیماری قلبی را تا دو برابر افزایش می دهد. همچنین در آمریکار سیگار عامل یک دهم مرگ های نسبت داده شده به بیماری قلبی است. سیگار کشیدن خطر سکته مغزی را در مردان و زنان دو تا سه برابر افزایش می دهد. مصرف سیگار همچنین باعث وضعیتی به نام کاردیومیوپاتی ( cardiomypathy ) می شود که در آن توانایی قلب برای پمپ کردن خون کاهش می یابد. سیگار کشیدن علت عمده بیماری های ریه از جمله آمفیزم و برونشیت مزمن است. به علاوه بر التیام زخم ها هم اثر می گذارد چون جریان خون پوست را کاهش می دهد. در صورت قرار گرفتن در معرض ویروس سرماخوردگی ، سیگاری بیش از غیر سیگاری ها به این بیماری مبتلا می شود شاید به این دلیل که کارکرد ایمنی بدنشان ضعیف شده است.

افراد سیگاری نسبت به غیر سیگاری ها بیشتر به بیماری لثه مبتلا می شوند و به طور معنی درای تعداد دندان های بیشتری را از داست می دهند. مصرف سیگار با زخم معده و اثنی عشر ، سرطان دهان و گلو و سایر اندام ها و سیروز کبد مرتبط است. بعضی از مردانی که روزانه ده عدد سیگار یا بیشتر می کشند ، ممکن است به ناتوانی جنسی دچار شوند. به طور کلی افراد سیگاری بر اثر بیماری های ریوی ، نسبت به افراد غیر سیگاری ، یک سوم بیشتر از کار خود غیبت می کنند. افزون بر این آتش سوزی های ناشی از سیگار جان هزاران نفر را می گیرد. مصرف کنندگان سیگار داروهایی از قبیل آسپیرین ، آرام بخش ها ، ضد احتقان ها ، داروهای ضد سرفه ، داروهای معده ، مسکن ها ، قرص های خواب آور ، مسهل ها ، مدرها و آنتی بیوتیک ها را بیشتر به مصرف می رسانند. نیکوتین و سایر اجزای تنباکو ، فرایند مصرف و دفع دارو را سریع تر می کنند ، به شکلی که ممکن است داروها نتوانند اثری که از آن ها انتظار می رود بر جا نهند. در نتیجه ، ممکن است افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری داروی بیشتری مصرف کنند.

بین سیگار کشیدن و سایر عوامل شیوه زندگی که با سلامتی قلب مرتبط هستند رابطه وجود دارد. سیگاری ها کمتر نسبت به تندرستی خود توجه دارند و شیوه های زندگی آنان علاوه بر سیگار کشیدن شامل سایر عوامل خطر بیماری های قلبی مثل کم تحرکی هم هست. بین تعداد سیگارهای کشیده شده ، شیوه های ناسالم زندگی و مقاومت در ایجاد دگرگونی در برابر رفتارهای ناسالم همبستگی وجود دارد.

تمام دود حاصل از کشیدن سیگار وارد بدن شخصی سیگاری نمی شود و بیشتر آن به بیرون بر می گردد. این مازاد دود سیگار وارد محیط می شود و دیگران آن را وارد بدن خود می کنند. به این دود ، "دود دست دو" یا سیگاری کشیدن غیر ارادی می گویند. شواهد روز افزونی در دست است که نشان می دهد دود دست دو نیز اثرات دراز مدت بر سلامتی افراد دارد. سیگار کشیدن در دوران بارداری تأثیرات نامطلوبی بر روی جنین دارد. نوزادان مادران سیگاری به هنگام تولد در مقایسه با نوزادان مادران غیرسیگاری کم وزن تر هستند. هچنین خطر اختلال های رفتاری در میان فرزندان مادرانی که در زمان بارداری سیگار می کشند ، بیشتر است.

تگها : اعتیاد , مواد اعتیادآور , سیگار