خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • ترک کراک

  کراک با داشتن اثرات مشابه ای مانند آمفتامین در مدت زمان اندکی باعث افزایش انرژی، نشاط و سرخوشی فرد مصرف کننده می گردد. با مصرف کراک علائمی که در فرد بروز می دهد عبارتند از: افزایش ضربان قلب تنفس سنگین بالا رفتن درجه حرارت بدن گشاد شدن مردمک چشم ها رنگ پریدگی از دست دادن اشتها تعریق بیش از اندازه تحریک پذیری و هیجان...

  ادامه مطلب...
 • نالترکسان

  شکل خوراکی این دارو در 1984 از طرف FDA جهت درمان وابستگی مواد افیونی در مورد تأیید قرار گرفت. جالب اینکه تقریباً در همان سال ها از طرف NIDA(موسسه ملی سوء مصرف دارو) راهنمای تولید Guidelineنالترکسان مداوم رهش تعیین و اعلام شد. در این راهنما کسب سطح خونی دو نانوگرم در میلی لیتر، فرمولاسیون ساده، ایمنی و بالاخره سهولت نسبی تولید انبوه مورد...

  ادامه مطلب...
 • سندرم های کم توانی ذهنی ژنتیکی

  رفتارهای اختصاصی و پیش بینی کننده ای با برخی سندرم های ژنتیکی کم توانی ذهنی ارتباط دارند. این فنوتیپ های رفتاری طبق تعریف، سندرمی از رفتارهای ملموس هستند که احتمال بروز آنها در افراد دچار برخی ناهنجاری های ژنتیک بیشتر است. نمونه های فنوتیپ های رفتاری در سندرم های ژنتیکی نظیر سندرم x شکننده، سندرم پرادر-ویلی و سندرم داون دیده می...

  ادامه مطلب...

متادون

متادون

متادون یک داروی مخدر است که همچون اغلب مخدرها محرک گیرنده های مورفینی مغز می باشد. 
متادون به علت نیمه عمر طولانی دفع طولانی تری از سایر مخدرها داشته و پاک شدن آن از بدن بیش از دو هفته به طول می انجامد.

عوارض متادون:
شایع ترین مشکلات عبارتند از خواب آلودگی، تعریق، یبوست، تهوع، استفراغ، تشنج، خارش، کهیر، سرگیجه، اختلالات جنسی و حتی ناتوانی جنسی، اختلال خواب و همچنین باعث اعتیاد و وابستگی جسمی و روانی می گردد.
در موارد بیش مصرف موجب ضعف و وقفه تنفسی، آریتمی قلبی، سنکوپ و مرگ ناگهانی می شود.
متادون در سم زدایی کوتاه مدت 30-7 روزه ،طولانی مدت (تا 180 روز) و درمان نگهدارنده (بیش از 180 روز) که تنها در موارد خاص و با مقررات قانونی در مراکز تخصصی، بیمارستان ها و زندان ها قابل انجام است.
اصولا متادون جهت کاهش آسیب (کاهش ابتلا به ایدز و هپاتیت و نیز کاهش جرم) استفاده می گردد و نه درمان بیماری اعتیاد که یک بیماری روانپزشکی است.

تداوم مصرف متادون منجر به عوارض متعدد و اغلب عود اعتیاد می گردد. 


فرم های دارویی متادون:

قرص های 5-10-20 و 40میلی گرمی و شربت که 5 میلی گرم در هر سی سی می باشد.

 

باورهای غلط در مورد متادون:
اغلب گفته می شود متادون اعتیاد آور نبوده، یک راه درمان است،تست اعتیاد را مثبت نکرده عوارضی ندارد!!!
برعکس مخدری بسیار قوی و شدیداً اعتیاد آور بوده ترک آن دشوارتر از سایر مخدر ها مانند تریاک و هروئین است (بعلت طولانی اثربودن).

متادون خود یک مخدر و جایگزین است و نه درمان بیماری اعتیاد که یک بیماری روانشناختی است و نه جسمانی.

متادون مانند سایر مواد مخدر تستهای مخصوص به خود را داشته که در مراکز تخصصی انجام شده و مثبت می شود. متادون کلیه عوارض مصرف سایر مخدرها را داشته و در بعضی موارد عوارض خطرناک تری را ایجاد می کند.

 

 

تگها : متادون , ترک تریاک , ترک هروئین , ترک متادون , بستری ترک اعتیاد