خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • درمان اختلال وسواسی جبری با نوروفیدبک

  آیا شما از اینکه اشیا مرتب نیستند دچار پریشانی می شوید؟ آیا بعد از اینکه هر بار کسی به دستگیره های در اتاقتان دست می زند، آنها را تمیز می کنید؟ آیا برای اینکه پایتان روی خطوط پیاده رو نرود قدم هایتان را کوتاه و بلند می کنید یا اینکه پس از دست دادن یا لمس اجسام باید دست هایتان را چندین بار بشویید؟ احساس اجبار به انجام اینگونه کارها...

  ادامه مطلب...
 • علائم رفتاری و بالینی مصرف مواد محرک

  یک گروه، علائم و نشانه هایی هستند که به دنبال مصرف اخیر مواد محرک پدید می آیند. این گروه علائم را به طور کل علائم مسمومیت می گویند و مرحله ای است که ماده محرک به تازگی مصرف شده و علائم بالینی آن در فرد مصرف کننده بروز کرده است. توجه داشته باشید که در روان پزشکی علائم مسمومیت به حضور فعال مواد مخدر در بدن اطلاق می شود و با معنی بیش...

  ادامه مطلب...
 • درمان اعتیاد

  آیا اعتیاد یک بیماری است؟ نیاز به درمان دارد؟ بله مسلماً، اعتیاد یک نوع بیماری مغز است هر چند علاوه بر عوامل محیطی (مانند دسترسی بیشتر به مواد، مقبولیت اجتماعی و فشار همسالان و...) عوامل ساختاری و عملکردی متفاوت مغز افراد مستعد می تواند منجر به شروع مصرف مواد گردد، مصرف مکرر یک ماده شیمیای اعتیاد آور (ماده ی سمی برای مغز) موجب...

  ادامه مطلب...

متادون

متادون

متادون یک داروی مخدر است که همچون اغلب مخدرها محرک گیرنده های مورفینی مغز می باشد. 
متادون به علت نیمه عمر طولانی دفع طولانی تری از سایر مخدرها داشته و پاک شدن آن از بدن بیش از دو هفته به طول می انجامد.

عوارض متادون:
شایع ترین مشکلات عبارتند از خواب آلودگی، تعریق، یبوست، تهوع، استفراغ، تشنج، خارش، کهیر، سرگیجه، اختلالات جنسی و حتی ناتوانی جنسی، اختلال خواب و همچنین باعث اعتیاد و وابستگی جسمی و روانی می گردد.
در موارد بیش مصرف موجب ضعف و وقفه تنفسی، آریتمی قلبی، سنکوپ و مرگ ناگهانی می شود.
متادون در سم زدایی کوتاه مدت 30-7 روزه ،طولانی مدت (تا 180 روز) و درمان نگهدارنده (بیش از 180 روز) که تنها در موارد خاص و با مقررات قانونی در مراکز تخصصی، بیمارستان ها و زندان ها قابل انجام است.
اصولا متادون جهت کاهش آسیب (کاهش ابتلا به ایدز و هپاتیت و نیز کاهش جرم) استفاده می گردد و نه درمان بیماری اعتیاد که یک بیماری روانپزشکی است.

تداوم مصرف متادون منجر به عوارض متعدد و اغلب عود اعتیاد می گردد. 


فرم های دارویی متادون:

قرص های 5-10-20 و 40میلی گرمی و شربت که 5 میلی گرم در هر سی سی می باشد.

 

باورهای غلط در مورد متادون:
اغلب گفته می شود متادون اعتیاد آور نبوده، یک راه درمان است،تست اعتیاد را مثبت نکرده عوارضی ندارد!!!
برعکس مخدری بسیار قوی و شدیداً اعتیاد آور بوده ترک آن دشوارتر از سایر مخدر ها مانند تریاک و هروئین است (بعلت طولانی اثربودن).

متادون خود یک مخدر و جایگزین است و نه درمان بیماری اعتیاد که یک بیماری روانشناختی است و نه جسمانی.

متادون مانند سایر مواد مخدر تستهای مخصوص به خود را داشته که در مراکز تخصصی انجام شده و مثبت می شود. متادون کلیه عوارض مصرف سایر مخدرها را داشته و در بعضی موارد عوارض خطرناک تری را ایجاد می کند.

 

 

تگها : متادون , ترک تریاک , ترک هروئین , ترک متادون , بستری ترک اعتیاد