خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • سندرم های کم توانی ذهنی ژنتیکی

  رفتارهای اختصاصی و پیش بینی کننده ای با برخی سندرم های ژنتیکی کم توانی ذهنی ارتباط دارند. این فنوتیپ های رفتاری طبق تعریف، سندرمی از رفتارهای ملموس هستند که احتمال بروز آنها در افراد دچار برخی ناهنجاری های ژنتیک بیشتر است. نمونه های فنوتیپ های رفتاری در سندرم های ژنتیکی نظیر سندرم x شکننده، سندرم پرادر-ویلی و سندرم داون دیده می...

  ادامه مطلب...
 • بنزودیازپین ها

  کلردیازپوکساید اولین بنزودیازپینی بود که در سال 1959 معرفی شد دیازپام در ساال 1963 در دسترس قرار گرفت. طی سه دهه بعد، به دلیل ایمنی بالاتر و تحمل پذیری بهتر، بنزودیازپین ها جای داروهای خواب آور و ضد اضطراب قدیمی را گرفتند. نام بنزودیازپین ها از ساختمان مولکولی آنها گرفته شده است. از آنجا که بنزودیازپین ها اثرات رخواتزایی و ضد...

  ادامه مطلب...
 • کم توانی ذهنی

  کم توانی ذهنی که قبلاً عقب ماندگی ذهنی نامیده می شد، بر اثر طیفی از عوامل محیطی و ژنتیکی ایجاد می شود که منجر به تلفیقی از نقصان های شناختی و اجتماعی می شوند. طبق تعریف انجمن کم توانی ذهنی و رشدی آمریکا کم توانی ذهنی عبارتست از محدودیت های چشمگیر در کارکرد هوشی (استدلال، یادگیری و حل مسئله) و رفتار انطباقی (مهارت های مفهومی،...

  ادامه مطلب...

فن سیکلیدین

فن سیکلیدین

نوعی از مواد توهم زا و اعتیاد آور فن سیکلیدین یا PCP نام دارد. این ماده که در واقع در دهه های اخیر به عنوان ماده بیهوشی در بیمارستانها مورد استفاده قرار می گرفت عوارض خطرناکی مانند: آشفتگی روانی، از خود بی خود شدن تا مرز خودکشی را به همراه داشت که پس از ممنوعیت مصرف در بیمارستانها، در سال های اخیر در زمره مواد مخدر و توهم زا قرار گرفت.

فن سیکلیدین خالص ماده ایی پودر ماننده کریستالی به رنگ سفید است که این ماده را می توان حلال در آب دانست. اخیراً برای سوء مصرف قرار دادن این ماده، آن را با مواد دیگری ترکیب می کنند که بسته به نوع مواد ترکیبی رنگ آن نیز تغییر می کند.

اشکال مصرفی فن سیکلیدین:

طریقه مصرف فن سیکلیدین به شیوه های بلعیدنی، قرص و کپسول و یا پودر کشیدنی می باشد. این ماده را به روش انفیه نیز مورد استعمال می کنند. این ماده دارای طعم تلخی است که آن را از دیگر مواد روانگردان متمایز می کند. همچنین لازم به ذکر است که طرفداران مایع این ماده کم نیستند.

در واقع ماده فن سیکلیدین با نام های خیابانی متفاوتی در بین مصرف کنندگان رایج و شناخته شده است برخی از این اسامی عبارتند از: گرد فرشته، سوپر گراس، قرص صلح، کریستال، علف هرز، قرص آرام بخش، سوخت موشک.

فن سیکلیدین

عوارض مصرف فن سیکلیدین:

به طور کلی تأثیر این ماده در ثانیه های اولیه مصرف آغاز می شود. اثرات ناشی از استعمال ماده فن سیکلیدین حالت آرام بخش و بیهوشی نشئه آوری دارد. و این افراد پس از به اوج رسیدن احساس می کنند از جسم خود خارج می شوند. از آنجائیکه این ماده روی مغز بیشترین اثر را می گذارد ادراکات فرد را تغییر می دهد و پیامدهای خطرناکی را بدنبال دارد. برخی از این عوارض در زیر به آن اشاره شده است:

- پرخاشگری و رفتار تنش آزا

-  یاوه گویی و رفتارهای نامتعارف

-  افزایش ضربان قلب

- عدم توانایی در کنترل بدن

- آشفتگی های ذهنی

- اختلالات رفتاری

- اضطراب و استرس

- تشنج و اغماء

مصرف فن سیکلیدین در دوزهای کم عوارضی چون مسمومیت دارویی با کرختی بدن بهمراه دارد. و مانند دیگر مواد توهم زا مصرف بیش از حد فن سیکلیدین منجر به تشنج، کما و مرگ می شود.

اثراتی که این دارو بر بدن می گذارد مشابه نشانه های روان پریشی یا همان اسکیزوفرنیا، پارانویا، افکار از هم گسیخته و آشفتگی است.

عوارض فن سیکلیدین

افرادی که سوء مصرف ماده فن سیکلیدین دارند در دراز مدت دچار گفتاری ناقص، گنگ و بریده بریده می شوند.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، این ماده در دسته مواد مخدر و اعتیاد آور می باشد که پس از مصرف اولین بار نه تنها وابستگی جسمانی بلکه روحی و روانی برای فرد بوجود می آورد و با گذشت زمان فرد سوء مصرف کننده دچار اختلالات خلقی و روانی می شوند.

نشانه ها و علائم سوء مصرف کنندگان فن سیکلیدین:

 • تعریق شبانه و قرمزی بیش از حد
 • حالت تهوع
 • پریدن پلک ها
 • پارانویا و تفکرات واهی
تگها : ترک اعتیاد , مواد مخدر , مواد توهم زا , اختلالات روانی , اختلالات خلقی , اسکیزوفرنیا , مواد روانگردان , پارانویا , فن سیکلیدین