خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • مصرف سیگار در ایران

  تعداد افراد سیگاری در جامعه ی ایران بنا به آمار معاونت سلامت وزارت بهداشت و درمان ده میلیون نفر است. سالانه صدها هزار نفر در اثر مصرف سیگار در ایران می میرند. طبق قانون مصوب آذر 85 محدودیت های شدید برای مصرف سیگار بوجود آمده، اما علیرغم این امر میزان مصرف سیگار روبه افزایش است. سالانه پنجاه و پنج میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می...

  ادامه مطلب...
 • اختلال هذیانی و اختلال روانپریشی مشترک

  هذیان باور ثابت غلطی است که هماهنگ با فرهنگ فرد نیست. هذیان ها جزو جالب ترین علایم روانپزشکی هستند زیرا بسیاری از مردم ممکن است انواع بسیار زیادی از باورهای غلط داشته باشند و از سوی دیگر درمان هذیان دشوار است. اختلال هذیانی هنگامی تشخیص داده می شود که هذیان های غیر غریب (Nonbizarre) به مدت حداقل یک ماه وجود داشته باشند و قابل انتساب...

  ادامه مطلب...
 • کافئین

  یکی از مواد محرک خفیف طبیعی و قانونی، کافئین است که اساساً به صورت قهوه، چای، شکلات و نوشیدنی های کولادار و دیگر محصولات نظیر داروهای سرد مورد مصرف قرار می گیرد. به عنوان یک حقیقت، کافئین دارویی است که تقریباً هر کسی آن را مصرف کرده است و غیر از موارد مصرف مطرح شده، کافئین در بسیاری از داروهای تجویزی و غیرتجویزی مانند قرص های مسکن...

  ادامه مطلب...

ضرورت آموزش جامع و اصولي به خانواده‌ها براي پيشگيري از اعتياد

مسئول بسيج جامعه زنان با اشاره به اينكه آموزش جامع و اصولي به خانواده‌ها براي پيشگيري از اعتياد ضرروت دارد، گفت: بسيج جامعه زنان آمادگي دارد اقدامات لازم را در جهت همكاري با ستاد مبارزه با مواد مخدر براي مبارزه و پيشگيري از اعتياد در كنار ساير دستگاه‌هاي دولتي و غير دولتي انجام دهد.

مهين نوروزي فر در گفت‌وگو با روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهارداشت: مبارزه با اعتياد و مواد مخدر نياز اساسي به فرهنگ سازي و آموزش جامع و اصولي به خانواده‌ها دارد. اين مساله در صورت توجه به ان مي‌تواند نتايج مطلوب و ماندگاري را به همراه داشته باشد.

وي افزود: متأسفانه امروزه بسياري از اموزش‌هاي ارائه شده در جهت پيشگيري و مبارزه با اعتياد سوري بوده و به صورت اصولي به افراد جامعه به ويژه جوانان و نوجوانان ارائه نمي‌شود لذا نمي‌توان انتظار موفقيت‌هاي پايدار در اين حوزه را داشت. مسئول بسيج جامعه زنان با اشاره به اينكه امسال توسط رهبر معظم انقلاب به سال اقدام و عمل نامگذاري شده است، افزود: اين مسأله بايد در دستور همه سازمان‌ها قرار گيرد تا آينده اي درخشان را در ايران اسلامي شاهد باشيم. همچنين اين شعار سبب شده اعتياد به صورت كامل ريشه كن شود چرا كه با عملياتي كردن برنامه‌ها توفيق‌ها حاصل خواهد شد.

نوروزي فر با بيان اينكه متأسفانه قبح سيگار و قليان كشيدن در ميان خانواده‌ها در حال نابودي است، عنوان كرد: استعمال اين مواد فرد را چندگام به اعتياد مواد مخدر نزديك تر مي‌كند و اينكه اعضاي خانواده اين موضوع را يك پرستيژ يا كلاس معرفي كنند واقعا آسيب زا بوده و ناهنجاري‌هاي اجتماعي را به دنبال دارد. وي گفت: مبارزه با اعتياد و مواد مخدر اقدامات فرهنگي توسط دولت و مردم را طلب مي‌كند. اينكه فقط مسئولان پاي كار آيند به جواب و نتيجه نخواهيم رسيد لذا مشاركت مردم در رفع اين مشكل از ضروريات است.

مسئول بسيج جامعه زنان با تأكيد بر اينكه نظارت بر آرايشگاه‌هاي زنانه بايد به صورت جدي انجام شود، اظهارداشت: امروزه بسياري از دختران و زنان ما ناآگاهانه و به دليل كسب زيبايي و لاغري به سمت اين مواد رفته كه آرايشگاه‌ها يكي از سر منشاءهاي آن محسوب مي‌شود. لذا بازديد سرزده از اين اماكن جهت پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي همچون اعتياد بسيار حائز اهميت است.

نوروزي فر به موضوع زندانيان و آسيب‌هايي كه براي خانواده‌هاي آنها مطرح است، اشاره كرد و گفت: اين موضوع سبب بروز چالش هاي فراوان در جامعه به ويژه اعتياد شده است لذا براي درمان به موقع معتادان بايد اقدام و اشتغالزايي خانواده زندانيان و معتادان بهبود يافته را فراهم كرد تا شاهد افزايش نرخ اعتياد و يا بازگشت مجدد معتادان بهبود يافته به چرخه اعتياد نباشيم.

وي با بيان اينكه بسيج در بيش از 28 قشر فعاليت دارد، خاطرنشان ساخت: بسيج جامعه زنان يكي از اين بخش‌ها بوده و آمادگي دارد اقدامات لازم را در جهت همكاري با ستاد مبارزه با مواد مخدر براي مبارزه و پيشگيري از اعتياد در كنار ساير دستگاه‌هاي دولتي و غير دولتي انجام دهد.

مسئول بسيج جامعه زنان در پايان گفت: در همين راستا سال گذشته چندين جلسه اصلي در حوزه مبارزه با اعتياد و راهكارهاي پيشگيري از اين مسئله و رفع معضل كاهش سن اعتياد برگزار كرديم.
منبع خبر: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر 95.03.08 

تگها : اعتیاد , موادمخدر