خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • آماده شدن : گذر از انکار

    در ادامه سری مقالات "ترک اعتیاد" - آماده شدن : گذر از انکار اولین قدم در بهبودی ، این است که اعتراف کنید یک معتاد هستید ( معتاد به مشروبات الکلی ، سیگار ، پول ، مواد مخدر ، روابط ، مسائل جنسی و یا ... ). همان طور که قبل تر توضیح دادیم ، موثق ترین علامت اعتیاد ، این است که شخص با وجود نکات منفی و نتایج تخریب کننده و زیان آوری که در...

  ادامه مطلب...
 • ترک اعتیاد

    ترک کردن ( Getting Off )   بهبودی از اعتیاد نه تنها امکان پذیر است ، بلکه می تواند یکی از پرهیجان ترین سفرهای اکتشافی باشد که شخص در طول زندگی خود انجام می دهد. گذشته از دشواری ها و دردها و رنج های ضروری که لازم است برای رهایی از اعتیادها با آن ها روبه رو شد ، بهبودی می تواند دری به سوی یک زندگی لذت بخش باشد ، به طوری که هیچ تغییر...

  ادامه مطلب...
 • سبب شناسی اعتیاد - استرس

    در ادامه سری مقالات "سبب شناسی اعتیاد" - قسمت دهم : استرس و تأثیر آن در گرایش به مواد   قرار گرفتن در برابر انواع استرس ها ، آسیب پذیری برای سوء مصرف مواد را افزایش می دهد. بعضی افراد به این دلیل به مواد روی می آورند تا بلکه بتوانند نشانه های اضطرابی و افسردگی ناشی از یک رویداد استرس زا را کنترل کنند. برای این افراد مصرف...

  ادامه مطلب...

رابطه اعتياد با ابتلا به بيش فعالي و دو قطبی در دوران نوجوانی

رابطه اعتياد با ابتلا به بيش فعالي و دو قطبی در دوران نوجوانی

 

تحقيقات به عمل آمده در سال هاي اخیر نشان می دهند ، ٧٠ درصد بیماران اعتیاد ، در دوران نوجوانی و جوانی خود به بیماری بیش فعالی و دو قطبی مبتلا بوده اند.

چگونه بیش فعالی و اختلال دوقطبي در سنین نوجواني منجر به ابتلا به اعتیاد می شود؟

تحقیقات نشان داده است که بیشتر از ٧٠ درصد معتادان یا به بیماری «بیش فعالی دوران کودکی» و یا بیماری «دوقطبی» مبتلا بوده‌اند. درمورد شناخت بیش فعالی دوران کودکی باید گفت بروز این بیماری در مبتلایان به صورت بی قراری و پرتحرکی نمود می کند. این کودکان همیشه در حال فعالیت و جنب و جوش هستند و به دنبال آن به جهت مشکل کمبود توجه و بی‌توجهی و دقت کافی که لازمه کلاس درس است ،  مبتلایان دچار افت تحصیلی شدید شده و به طور مرتب در کلاس تنبیه می شوند که باعث سرخوردگی این کودکان مي شود.  لذا این کودکان با کم کردن ارتباط خود با سایر هم سالانشان و فاصله گرفتن از محیط درس و بچه های عادی ، به سمت گروه‌های بزه و مشکل دار مي روند و رفتارهای خارج از عرف و فرهنگ همچون استفاده از مشروبات الکلی ، مواد مخدر ضعیف و سپس مواد قوی تر سوق پیدا می کنند.

درباره بیماری دوقطبی نیز باید گفت که این بیماری در دوره نوجواني و حدود ١٦ تا ٢٤ سالگي بیش از هر زمان دیگری بروز دارد و در دو حالت شیدایی (مانیا) و افسردگی در مبتلایان به این بیماری نمود می کند. در حالت شیدایی ، بیمار دچار رفتارهای تکانشی و انجام کارهایي با انرژی زياد می شود. البته با توجه به اینکه علایم بیماری دوقطبی در سنین نوجواني بروز می کند و اصولا زمانی خانواده ها مراجعه می کنند که بیماری به اوج خود رسیده و حملات بیماری رخ داده است ، لازم است که خانواده ها نسبت به آن شناخت داشته باشند. این بیماری علیرغم درمان ساده آن ، از تشخیص نسبتا پیچیده ای برخوردار است و از این رو باید تشخیص این بیماری و طراحی درمانی مناسب توسط روان پزشک و روانشناس انجام شود و اصولا نیاز به دارو درمانی در کنار روان درمانی دارد.

تعريفي ساده درباره علایم باليني بیماری دوقطبی :

اختلال دوقطبی ( که گاهی اوقات به نام جنون ادواری نیز خوانده می شود ) با نوسانات خلقی که طیف وسیعی از افسردگی تا درجات بالايي از دیوانگی و شیدایی (مانیا) را در بر می گیرد ، در ارتباط است. وقتی که دچار افسردگی می شوید ، ممکن است در انجام بسیاری از فعالیت ها احساس غم و ناامیدی و از دست دادن علایق یا لذت ها با شما همراه باشد و در زمانی دیگر که خلق و خویتان در جهتی دیگر تغییر کرد ، ممکن است احساس سرخوشی و پر انرژی بودن به شما دست دهد. تغییرات خلقی ممکن است تنها چند بار در سال و یا اغلب و به صورت چند بار در روز اتفاق بیفتد. در برخی موارد نیز ، اختلال دوقطبی به طور همزمان با نشانه های افسردگی و مانیا همراه است.اگرچه اختلال دوقطبی یک بیماری طولانی مدت و مخرب است ، شما می توانید این بیماری را به دنبال یک برنامه درمانی منظم و با استفاده ازداروها و روان درمانی کنترل نمایید .علایم دقیق اختلال دوقطبی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. افسردگی در برخی افراد ، مشکلات بسیاری را برای افراد دیگر ایجاد می کند. در بین این علایم ، علایم مانیا بسیار نگران کننده است. علایم افسردگی و همین طور نشانه های مانیا ممکن است با هم اتفاق بیفتد. بدین ترتیب است که همواره این دو به عنوان یک مشکل واحد شناخته و بررسی شده است.

شيدايي و جنون در اختلال دوقطبی

علایم و نشانه های مانیا و یا هیپو مانیا می تواند شامل موارد زیر باشد :

سرخوشی ، اعتماد به نفس کاذب ، قدرت قضاوت ضعیف ، گفتار سریع ، رفتار پرخاشگرانه ، تحریک پذیری ، افزایش فعالیت بدنی ، رفتار های پرخطر ، هزینه های مالی غیر معقول ، افزایش تمایل جهت انجام یا رسیدن به اهداف ، افزایش میل جنسی ، نیاز به خواب اندک ، پریشانی زود هنگام ، استفاده بی دقت و خطرناک مواد مخدر و یا الکل ، غیبت مکرر در مدرسه یا محل کار ، توهمات و یا فرار از واقعیت (سایکوز) ، عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه.

افسردگی در اختلال دو قطبی

علایم و نشانه های این فاز از اختلال دو قطبی نیز عبارتند از:

غمگینی ، نا امیدی ، افکار یا رفتار خودکشی ، اضطراب ، احساس گناه ، مشکلات در خوابیدن ، کم اشتهایی و یا افزایش اشتها ، خستگی ، علاقه اندک به انجام فعالیت های لذت بخش ، اشکال در تمرکز ، کج خلقی ، درد مزمن بدون علت ، غیبت مکرر در مدرسه یا محل کار ، عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه از سایر علایم و نشانه های اختلال دوقطبی است.

راه و روشي در جهت پيشگيري از اين بيماري وجود دارد؟

خانواده ها بايد به علایم توجه داشته و برای درمان هرچه سریع تر اقدام کنند ، زیرا این بیماری خاصیت پیش روندگی و عود دارد و در صورت عدم درمان فاصله بین حملات افسرگی و مانیا کم و کمتر و شدت آنها بیشتر می شود و بسیاری از افراد که آشنایی ندارند برای رسیدن به ثبات خلقی و یا درمان خودسرانه از مواد استفاده می کنند که همین باعث افتادن آنها در دام اعتیاد می شود. لذا لازم است که خانواده ها با علایم بیماری های بیش فعالی کودکی و دوقطبی آشنایی کامل داشته و نسبت به علایم و نشانه های رفتاری فرزندشان حساس باشند و سریعا برای درمان دارویی و روانی اقدام کنند و با درمانگران همکاری داشته باشند. این بیماری ها نیاز به درمان طولانی مدت داشته و خانواده ها نباید از روند درمان فاصله بگیرند و یا از آن خسته شوند. مطمئنا صبر و آگاهی و پشتکار درمانی خانواده ها در جهت جلوگیری از عوارض مخرب این بیماری ها بر روی آینده فرزندشان بسیار موثر است.

تگها : بیش فعالی , اعتیاد , دوقطبی