خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • ترک اعتیاد

    ترک کردن ( Getting Off )   بهبودی از اعتیاد نه تنها امکان پذیر است ، بلکه می تواند یکی از پرهیجان ترین سفرهای اکتشافی باشد که شخص در طول زندگی خود انجام می دهد. گذشته از دشواری ها و دردها و رنج های ضروری که لازم است برای رهایی از اعتیادها با آن ها روبه رو شد ، بهبودی می تواند دری به سوی یک زندگی لذت بخش باشد ، به طوری که هیچ تغییر...

  ادامه مطلب...
 • سبب شناسی اعتیاد - استرس

    در ادامه سری مقالات "سبب شناسی اعتیاد" - قسمت دهم : استرس و تأثیر آن در گرایش به مواد   قرار گرفتن در برابر انواع استرس ها ، آسیب پذیری برای سوء مصرف مواد را افزایش می دهد. بعضی افراد به این دلیل به مواد روی می آورند تا بلکه بتوانند نشانه های اضطرابی و افسردگی ناشی از یک رویداد استرس زا را کنترل کنند. برای این افراد مصرف...

  ادامه مطلب...
 • سبب شناسی اعتیاد - بیماری های جسمی و روانی

    در ادامه سری مقالات "سبب شناسی اعتیاد" - قسمت نهم : بیماری های جسمی و روانی   در گذشته علت مصرف بسیاری از مواد ، تسکین دردهای ناشی از انواع بیماری های جسمی بوده است. اکنون نیز بسیاری از افراد با این هدف به مصرف مواد اعتیادآور به خصوص مواد افیونی گرایش پیدا می کنند. بر اساس پژوهش های انجام شده مشخص شده است که تقریباً 15/3...

  ادامه مطلب...

رابطه اعتياد با ابتلا به بيش فعالي و دو قطبی در دوران نوجوانی

رابطه اعتياد با ابتلا به بيش فعالي و دو قطبی در دوران نوجوانی

 

تحقيقات به عمل آمده در سال هاي اخیر نشان می دهند ، ٧٠ درصد بیماران اعتیاد ، در دوران نوجوانی و جوانی خود به بیماری بیش فعالی و دو قطبی مبتلا بوده اند.

چگونه بیش فعالی و اختلال دوقطبي در سنین نوجواني منجر به ابتلا به اعتیاد می شود؟

تحقیقات نشان داده است که بیشتر از ٧٠ درصد معتادان یا به بیماری «بیش فعالی دوران کودکی» و یا بیماری «دوقطبی» مبتلا بوده‌اند. درمورد شناخت بیش فعالی دوران کودکی باید گفت بروز این بیماری در مبتلایان به صورت بی قراری و پرتحرکی نمود می کند. این کودکان همیشه در حال فعالیت و جنب و جوش هستند و به دنبال آن به جهت مشکل کمبود توجه و بی‌توجهی و دقت کافی که لازمه کلاس درس است ،  مبتلایان دچار افت تحصیلی شدید شده و به طور مرتب در کلاس تنبیه می شوند که باعث سرخوردگی این کودکان مي شود.  لذا این کودکان با کم کردن ارتباط خود با سایر هم سالانشان و فاصله گرفتن از محیط درس و بچه های عادی ، به سمت گروه‌های بزه و مشکل دار مي روند و رفتارهای خارج از عرف و فرهنگ همچون استفاده از مشروبات الکلی ، مواد مخدر ضعیف و سپس مواد قوی تر سوق پیدا می کنند.

درباره بیماری دوقطبی نیز باید گفت که این بیماری در دوره نوجواني و حدود ١٦ تا ٢٤ سالگي بیش از هر زمان دیگری بروز دارد و در دو حالت شیدایی (مانیا) و افسردگی در مبتلایان به این بیماری نمود می کند. در حالت شیدایی ، بیمار دچار رفتارهای تکانشی و انجام کارهایي با انرژی زياد می شود. البته با توجه به اینکه علایم بیماری دوقطبی در سنین نوجواني بروز می کند و اصولا زمانی خانواده ها مراجعه می کنند که بیماری به اوج خود رسیده و حملات بیماری رخ داده است ، لازم است که خانواده ها نسبت به آن شناخت داشته باشند. این بیماری علیرغم درمان ساده آن ، از تشخیص نسبتا پیچیده ای برخوردار است و از این رو باید تشخیص این بیماری و طراحی درمانی مناسب توسط روان پزشک و روانشناس انجام شود و اصولا نیاز به دارو درمانی در کنار روان درمانی دارد.

تعريفي ساده درباره علایم باليني بیماری دوقطبی :

اختلال دوقطبی ( که گاهی اوقات به نام جنون ادواری نیز خوانده می شود ) با نوسانات خلقی که طیف وسیعی از افسردگی تا درجات بالايي از دیوانگی و شیدایی (مانیا) را در بر می گیرد ، در ارتباط است. وقتی که دچار افسردگی می شوید ، ممکن است در انجام بسیاری از فعالیت ها احساس غم و ناامیدی و از دست دادن علایق یا لذت ها با شما همراه باشد و در زمانی دیگر که خلق و خویتان در جهتی دیگر تغییر کرد ، ممکن است احساس سرخوشی و پر انرژی بودن به شما دست دهد. تغییرات خلقی ممکن است تنها چند بار در سال و یا اغلب و به صورت چند بار در روز اتفاق بیفتد. در برخی موارد نیز ، اختلال دوقطبی به طور همزمان با نشانه های افسردگی و مانیا همراه است.اگرچه اختلال دوقطبی یک بیماری طولانی مدت و مخرب است ، شما می توانید این بیماری را به دنبال یک برنامه درمانی منظم و با استفاده ازداروها و روان درمانی کنترل نمایید .علایم دقیق اختلال دوقطبی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. افسردگی در برخی افراد ، مشکلات بسیاری را برای افراد دیگر ایجاد می کند. در بین این علایم ، علایم مانیا بسیار نگران کننده است. علایم افسردگی و همین طور نشانه های مانیا ممکن است با هم اتفاق بیفتد. بدین ترتیب است که همواره این دو به عنوان یک مشکل واحد شناخته و بررسی شده است.

شيدايي و جنون در اختلال دوقطبی

علایم و نشانه های مانیا و یا هیپو مانیا می تواند شامل موارد زیر باشد :

سرخوشی ، اعتماد به نفس کاذب ، قدرت قضاوت ضعیف ، گفتار سریع ، رفتار پرخاشگرانه ، تحریک پذیری ، افزایش فعالیت بدنی ، رفتار های پرخطر ، هزینه های مالی غیر معقول ، افزایش تمایل جهت انجام یا رسیدن به اهداف ، افزایش میل جنسی ، نیاز به خواب اندک ، پریشانی زود هنگام ، استفاده بی دقت و خطرناک مواد مخدر و یا الکل ، غیبت مکرر در مدرسه یا محل کار ، توهمات و یا فرار از واقعیت (سایکوز) ، عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه.

افسردگی در اختلال دو قطبی

علایم و نشانه های این فاز از اختلال دو قطبی نیز عبارتند از:

غمگینی ، نا امیدی ، افکار یا رفتار خودکشی ، اضطراب ، احساس گناه ، مشکلات در خوابیدن ، کم اشتهایی و یا افزایش اشتها ، خستگی ، علاقه اندک به انجام فعالیت های لذت بخش ، اشکال در تمرکز ، کج خلقی ، درد مزمن بدون علت ، غیبت مکرر در مدرسه یا محل کار ، عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه از سایر علایم و نشانه های اختلال دوقطبی است.

راه و روشي در جهت پيشگيري از اين بيماري وجود دارد؟

خانواده ها بايد به علایم توجه داشته و برای درمان هرچه سریع تر اقدام کنند ، زیرا این بیماری خاصیت پیش روندگی و عود دارد و در صورت عدم درمان فاصله بین حملات افسرگی و مانیا کم و کمتر و شدت آنها بیشتر می شود و بسیاری از افراد که آشنایی ندارند برای رسیدن به ثبات خلقی و یا درمان خودسرانه از مواد استفاده می کنند که همین باعث افتادن آنها در دام اعتیاد می شود. لذا لازم است که خانواده ها با علایم بیماری های بیش فعالی کودکی و دوقطبی آشنایی کامل داشته و نسبت به علایم و نشانه های رفتاری فرزندشان حساس باشند و سریعا برای درمان دارویی و روانی اقدام کنند و با درمانگران همکاری داشته باشند. این بیماری ها نیاز به درمان طولانی مدت داشته و خانواده ها نباید از روند درمان فاصله بگیرند و یا از آن خسته شوند. مطمئنا صبر و آگاهی و پشتکار درمانی خانواده ها در جهت جلوگیری از عوارض مخرب این بیماری ها بر روی آینده فرزندشان بسیار موثر است.

تگها : بیش فعالی , اعتیاد , دوقطبی