خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • دو عامل ضروری در بهبودی و درمان اعتیاد

  اعتیاد یک بیماری است که هر چه سریعتر می بایست برای درمان آن اقدام شود. باید با فرد معتاد بعنوان یک بیمار رفتار شود و با درمان های تخصصی این مشکل برطرف شود. اما چطور ممکن است در روند درمان اعتیاد بهبودی رخ دهد؟ دو عامل ضروری در این زمینه ضروری است: افراد معتاد باید اعتقادشان به توانایی طرز فکرشان را از دست بدهند. آنها باید یاد...

  ادامه مطلب...
 • اختلال افسرده خویی

  معمول ترین خصایص اختلال دیس تایمی یا افسرده خویی عبارت است از وجود خلق افسرده در بیشتر روزها و در بیشتر اوقات روز. افسرده خویی با احساس بی کفایتی، احساس گناه ، تحریک پذیری و خشم، انزوا از جامعه، از دست دادن علایق و بی کفایتی و فقدان بهره وری همراه است. اصطلاح "دیس تایمی" که به معنای کج خلقی است در 1980 وضع شد. اکثر بیمارانی را...

  ادامه مطلب...
 • اضطراب

  اضطراب پدیده ای محوری است که نظریات روان پزشکان زیادی حول آن شکل گرفته است. بنابراین اصطلاح "اضطراب" در نظریه روانپزشکی و نیز در تحقیقات متمرکز بر علوم اعصاب و مکاتب مختلف فکری تحت تاثیر اصول شناختی رفتاری نقش محوری دارد. اختلالات اضطرابی با عوارض زیادی همراه اند و اغلب مزمن شده و نسبت به درمان مقاوم هستند. این اختلالات را...

  ادامه مطلب...

خشمگین شدن

خشمگین شدن

-از کودکی به ما آموخته اند که خشمگین شدن کار نامطلوبیست و باید آنرا سرکوب کنیم. مثلا نباید فریاد بزنیم ...یا نباید درب اتاق رو پشت سر خود محکم ببندیم و الا تنبیه می شویم.

پس ما آموختیم که : خشممان را عمیق تر مدفون کنیم!


-اما با این کار (مدفون کردن خشم) ظرفیت خودمان را برای دوست داشتن و عشق ورزیدن ،کاهش داده ایم. چرا که "عشق و خشم" دو روی یک سکه اند. این دو هویتی جداگانه و مستقل نیستند.

هنگامی که شاد و مسروریم به این خاطر است که انرژی زندگانی اجازه داشته تا در ما جریان یابد.

وقتی که انرژی حیات در ما مسدود گردد ما خشمگین می شویم و عدم ابراز خشم و درونی کردن آن منجر به افسردگی ما می گردد.

-ما از" ابراز خشم" می ترسیم چون ممکن است از نظر جسمانی یا احساسی به دیگران آسیب بزنیم.

-پس باید یاد بگیریم خشممان را تخلیه کنیم ولی بصورتی که منجر به تخریب نگردد.

اگر بر روی مقداری بنزین کبریتی بیافکنید آتشی هولناک پدید خواهد امد ولی اگر همان بنزین را بصورت حسابشده در درون یک موتور درونسوز بکار ببرید نیرویی مولد تولید خواهید کرد. پس خشم را هم باید به مقادیری کنترل شده و در محیطی امن، آزاد و محترق کرد تا اینکه بتواند در نهایت به "اروس"(= نیروی زندگانی )که همان شکل اصلی و آغازین ان می باشد،بدل گردد.


-در روانکاوی سنتی ،معمول آنست که ترس و خشم مراجع را با "تداعی آزاد" و بدون سانسور و با کشاندن آن به خودآگاهی و هوشیاری شخص تسکین می دهند.


-در "روانشناسی گشتالت" (فریتز پرلز  - Fritz Perlz) و با تکنیک صندلی خالی ،از مراجع خواسته می شود که روبروی یک "صندلی خالی " بنشیند و تصور کند شخصی که خشم یا غم و اندوه او را برانگیخته است، روی ان صندلی  مقابلش قرار دارد. سپس او را تشویق می کنند تا خشم خود را با درشت نمایی هر چه ببیشتر احساس کند تا از میان لایه های رنج و اندوه خود گذشته و با خشم خود تماس برقرار کند و سپس این خشم و تنفر خود را با مشت زدن به یک بالش و یا در دست چرخاندن یک باتوم و سپس فرو اوردن آن بر یک دشمن نامریی(خیالی ) در عمل و به گونه ای تجربی تخلیه کرده و بدین ترتیب التیام یابد.


-بله....ما باید با درد و رنج و خشم خود در تماس باشیم و انها را سرکوب و مدفون نکنیم ( برگرفته از تعالیم ایماگوتراپی دکتر هندریکس،قسمت چهارم)

 

تگها : روانشناسی , کلینیک دی , افسردگی , روانشناسی و مشاوره , خشمگین شدن , کنترل خشم