ترک اعتیاد
درمان ترک اعتیاد

ترک حشيش

ماده ‏اى به رنگ سبز تیره و گاهى قهوه ‏اى مایل به سبز شبیه حنا که از گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مؤنث و از ترشحات چسبنده آنها به صورت صمغ به دست می آ‏ید. حشیش حاوى ماده‏اى شیمیایى به نام T.H.C (تترا هیدرو کانا بینول) است که ماده مؤثر آن به شمار می ‏رود. حــشیـش در طــبــقـه ‏بـنـدى مـواد مخدر، جزء مواد توهم‏ زاى طبیعى می ‏باشد.

آثار مصرف حشیش:
- تغییر در درک رنگ و صدا
- افزیش اشتهاى کاذب
- تند شدن ضربان قلب
- قرمزى چشم
- اختلال حافظه، گیجى و بی‏توجهى به اطراف
- به هم‏خوردگى تعادل حرکتى
- علائم روانى شدید، مانند شنیدن صداهاى غیر واقعی، صحبتهاى نامربوط، توهم و هذیان، اختلال توجه، احساس کند شدن گذر زمان، سرخوشى و خنده خود به خود
عوارض مصرف طولانى حشیش:

- بیماریهای تنفسى مزمن و سرطان ریه
- نازایى در زن و عقیمى در مرد
- از بین رفتن سلولهاى مغزى (پوک شدن مغز)
- التهاب و انسداد مزمن مجارى تنفسى
- اختلال روانى شدید و پیدار
- کم شدن علاقه و انگیزه براى زندگی، شغل و روابط اجتماعى و خانوادگى
- سندرم بی‏ انگیزگى (ناامیدی، بی ‏تفاوتى و بی ‏مسئولیتى در مقابل امور جارى زندگى)
- تشنج
علائم ترک حشیش:

- تحریک ‏پذیری، بی ‏قرارى و اضطراب
- اختلال خواب و بی ‏اشتهایى
- تعریق و لرزش
- اسهال، تهوع و استفراغ
- دردهاى عضلانى
- افزیش درجه حرارت

علايم ترک حشیـش و ماری جوآنا :

سندرم ترک حشيش در کسانی ديده می شود که پس از مصرف درازمدت مقادير زياد ؛ اقدام به قطع ناگهانی مصرف می کنند . اين علايم چند ساعت پس از آخرين مصرف شروع می شود ؛ در عرض ۸ ساعت به اوج می رسد و l معلوم نيست تا كجا ما را با خود به كجا ببرد اين علايم عبارتند از :


۱ - تحريک پذيری ، بی حوسلگی ، بی قراری و اضطراب و افسردگی (در افرادی که مصرف زیاد باشد بیشتر خواهد بود) احساس طرد شدگی، ترس و وحشت، دگرگونی و تغییر شکل فضا و زمان

۲ - اختلال خواب و بی اشتهايی

۳ - تعريق ، لرزش و نا آرامی

۴ - اسهال - تهوع و استفراغ

۵ - دردهای عضلانی تشنگی

۶ - افزايش درجه حرارت بدن

7- فرد پس از بهبودی نسبی دچار افسردگی شدید ، نا امیدی و ...


مواد شیمیائی موجود در ماری جوآنا
ازماری جوآنا نزدیک به 400 نوع ماده شیمیائی به دست می آید که مهمترین آنها عبارتند از :1-THC=deita-9 tetra Hydro cannabinol

2-قیر3- نیتروژن

3-مونوکسید کربن

وجود THC موجب نشئگی یا ( های ) می شود و در نتیجه تاثیر THC به مغز ؛ فرد مصرف کننده رفته رفته قدرت تمرکز افکار خود را از دست می دهد و نمی تواند شمرده شمرده صحبت کند ؛ فراموشی به او دست می دهد و یاد گیریش بی نهایت ضعیف می شود .

هر چه میزان HTC موجود در ماری جوآنا بیشتر باشد ؛ این ماده مرغوبتر ؛ قویتر و گرانتراست ! که به آن پوتنسی potency می گویند . حشیشهای خاور میانه که با توتون سیگار می آمیزند و می کشند از بهترین نوع حشیش به شمار می آید و پوتنسی آن بین 20 تا 30 درصد است ماری جوآنا یا حشیشهای کلمبیا و ژاپن نیز که ملایمتر بوده و میزان THC آنها به 10 درصد می رسد ؛ از مرغوبیت بالائی برخوردار است . به دلیل موجود رادیو اکتیو در حشیش ها ئی با THC بالا ؛ تا 6 ماه پس از آن نیز می توان از طریق آزمایش خون مصرف کننده ؛ استفاده ازان را ثابت کرد اما زمان دقیق مصرف به درستی قابل دسترسی نیست .

مشكلات مصرف شديد و طولاني

اختلال شخصيت پارانوئيد(paranoid personality disorder):

برجسته ترين ويژگيهای اين اختلال عبارتند از: بی اعتمادی و بد گمانی فراگير نسبت به ديگران،حساسيت زياد نسبت به بی اعتنايی و تلقی خصمانه از اعمال و رفتار ديگران. اين افراد اهل جر و بحث،خشک و عصبی هستند وبه نظر می رسد که آماده ی حمله هستند و هميشه در حالت دفاعی و گارد قرار دارند.در صداقت و وفاداری دوستان،آشنايان و همسرشان ترديد دارند.

به طوري كه زندگي را براي خود و اطرافيان به طرز مرموزانه اي گنگ و بي معنا ساخته اند و براي هركارشان دلايل متعددي دارند و شايد بتوانند ديگران را نیز متقاعد كنند.

چنين افرادي بيشتر در توهمات خود به سر مي برند و كمتر درجمع حضورمي يابند.اختلال شخصيت اسکيزوئيد(schizoid personality disorder):

ويژگی اصلی اين اختلال،نارسايی در استعداد برقرار کردن روابط اجتماعی است که در عدم تمايل به درگيريهای اجتماعی،بی تفاوتی به تحسين و انتقاد، عدم حساسيت نسبت به احساسهای ديگران و يا فقدان مهارتهای اجتماعی انعکاس می يابد.اين افراد اگر دوستان نزديکی داشته باشند،تعداد آنها معدود است.آنها گوشه گير،زود جوش و منزوی و درون گرايان افراطی هستند.اين افراد علاقمند به انزوا هستند و از آن لذت می برند.از لحاظ احساس،بی روح و محدودند و به نظر می رسد که فاقد احساسات صميمی يا استعداد ابراز هيجان هستندو از اين رو سرد،جوش و دير آشنا تصور می شوند.علاقمند به انجام کارهايی هستند که نياز به برقراری ارتباط با ديگران نيست و برای رابطه ی جنسی اهميت زيادی قائل نيستند.اختلال شخصيت اسکيزوتايپال(schizotypal.p.d):

شبيه اسکيزوئيد است با اين تفاوت که عجيب و غريب است و عمدتاً با عجيب و غريب بودن تفکر،ادراک،ارتباط و رفتار توصيف می شود.غرابت هايی که به اندازه ی کافی شديد هستند که مورد توجه قرار بگيرند،اما برای تشخيص اسکيزوفرنی از شدت کافی برخوردار نيستند.اين افراد دارای تفکر جادويی(عقايد عجيب و غريب،اعتقاد شديد به تله پاتی و حس ششم و...)،شديداً خرافاتی و دارای افکار پارانوئيدی هستند. در موقعيت های ارتباطی مضطرب و گيج هستند و بواسطه ی آشنايی و تکرار،اضطراب کم نمی شود.

تذکر: زمانی اختلال محسوب می شود که در عملکردهای اجتماعی و شغلی و... فرد اختلال وارد کرده و در همه ی زمينه ها باشد.

 

اخبار


92/10/1
انتقال مرکز به محل جدید و دائمی با امکانات رفاهی و درمانی.

خدمات مرکز ترک اعتیاد

  • ویزیت سرپایی روانپزشک
  • بستری بیماران دچار اختلالات روانپزشکی
  • بستری ترک اعتیاد
  • ویزیت روانشناس...
  • بستری به شکل پانسیون
  • درمانهای جانبی

ادامه مطلب...

بیماریهای شایع و مواد اعتیاد آور

معرفی بیماریهای شایع اعصاب و روان ( اسکیزوفرنی ،اختلالات خلقی، اضطرابی و..)
ادامه مطلب...

معرفی انواع مواد اعتیاد آور (مواد مخدر، روانگردان،محرک ها ،توهم زا و...)
ادامه مطلب....

تماس با مرکز ترک اعتیاد

تماس با مرکز ترک اعتیادآدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، پایین تر از حسینیه ارشاد، ابتدای لاجوردی ، پلاک 22

تلفن : 22895899- 22894286- 09121152299