خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • نالترکسان

  شکل خوراکی این دارو در 1984 از طرف FDA جهت درمان وابستگی مواد افیونی در مورد تأیید قرار گرفت. جالب اینکه تقریباً در همان سال ها از طرف NIDA(موسسه ملی سوء مصرف دارو) راهنمای تولید Guidelineنالترکسان مداوم رهش تعیین و اعلام شد. در این راهنما کسب سطح خونی دو نانوگرم در میلی لیتر، فرمولاسیون ساده، ایمنی و بالاخره سهولت نسبی تولید انبوه مورد...

  ادامه مطلب...
 • سندرم های کم توانی ذهنی ژنتیکی

  رفتارهای اختصاصی و پیش بینی کننده ای با برخی سندرم های ژنتیکی کم توانی ذهنی ارتباط دارند. این فنوتیپ های رفتاری طبق تعریف، سندرمی از رفتارهای ملموس هستند که احتمال بروز آنها در افراد دچار برخی ناهنجاری های ژنتیک بیشتر است. نمونه های فنوتیپ های رفتاری در سندرم های ژنتیکی نظیر سندرم x شکننده، سندرم پرادر-ویلی و سندرم داون دیده می...

  ادامه مطلب...
 • بنزودیازپین ها

  کلردیازپوکساید اولین بنزودیازپینی بود که در سال 1959 معرفی شد دیازپام در ساال 1963 در دسترس قرار گرفت. طی سه دهه بعد، به دلیل ایمنی بالاتر و تحمل پذیری بهتر، بنزودیازپین ها جای داروهای خواب آور و ضد اضطراب قدیمی را گرفتند. نام بنزودیازپین ها از ساختمان مولکولی آنها گرفته شده است. از آنجا که بنزودیازپین ها اثرات رخواتزایی و ضد...

  ادامه مطلب...

ترک اعتیاد مواد مخدر

ترک اعتیاد مواد مخدر

ترک کردن ( Getting Off )

بهبودی از اعتیاد نه تنها امکان پذیر است ، بلکه می تواند یکی از پرهیجان ترین سفرهای اکتشافی باشد که شخص در طول زندگی خود انجام می دهد. گذشته از دشواری ها و دردها و رنج های ضروری که لازم است برای رهایی از اعتیادها با آن ها روبه رو شد ، بهبودی می تواند دری به سوی یک زندگی لذت بخش باشد ، به طوری که هیچ تغییر دهنده ی خلق دیگری نتواند جایگزین آن شود. به عبارتی بهبودی فرصتی است برای آگاهی و دستیابی به آن جنبه هایی از "خود" که مدت هاست در تلاش برای دریافت پذیرش و تأیید دیگران طرد شده است ؛ فرصتی برای دستیابی مجدد به معنا و هدف در زندگی ؛ ایجاد روابط عمیق تر و رضایت بخش تر از گذشته و آموختن این که چه طور به خود ( شاید برای اولین بار در زندگی ) احترام بگذاریم و افتخار کنیم !

(( در ابتدا لازم است به نکته ی مهمی درباره ی مفهوم "ترک اعتیاد" یا "پرهیز از اعتیاد" اشاره کرد که باور به آن خود بخشی از تفکر اعتیاد است. حتی برخی از متخصصان ، از معتادان می پرسند : "خب ، اعتیادت را ترک کردی ؟" . اما اعتیاد مانند هر بیماری دیگر ( مثل مرض قند ، میگرن ، فشار خون و ... ) قابل ترک ( یعنی رها کردن و دست کشیدن ) نیست ؛ برای مثال ، چگونه کسی که مبتلا به زخم معده است می تواند آن را ترک کند و یا از زخم معده ی خود پرهیز کند ؟!! بنابراین در این جا وقتی واژه ی ترک یا پرهیز ( یعنی دوری و اجتناب کردن ) به کار برده می شود ، منظور ترک مواد شیمیایی اعتیادآور یا ترک قمارخانه یا پرهیز از شیرینی جات و نشاسته یا پرهیز از یادآورهای وسوسه انگیز و به طور کل ، پرهیز یا ترک تغییر دهنده ی خلق است. ))

اما رهایی از اعتیاد ، به فعالیتی بیشتر از چسبیدن به راهنمایی و اندرزهای شخصی ساده ، نیاز دارد ؛ به طور اساسی لازم است زندگی خود را تغییر دهید. این بدین معنی است که چهارچوب زندگی اعتیاد خود را از هم بپاشید. به عبارتی ، نگرش خود را نسبت به خود ، آن چه که باور دارید ، آن گونه که از خود مراقبت می کندی و نحوه ی برقراری ارتباط خود با دیگران ، تغییر دهید. بنابراین با این روش به نوبه خود چهارچوب زندگی ساملمی را برای خود می آفرینید.

با انتخاب مسیر اعتیاد ، راهی را پیش گرفته اید که به نظر شما آسان ترین راه برای فرار و روبه رو نشدن با احساسات و مشکلاتی بوده است که می خواستید از آن ها اجتناب کنید. این بسیار طبیعی است. بله ، کدام یکی از ما حاضر است در شرایطی که مجبور نیست به مقابله با موانع و مشکلات بپردازد ؟ همان طوری که ملاحظه کردید مسئله این است که مسیر اعتیاد یک دور معیوب است. دوری که خود ، مسیری پرخطر و گول زننده است.

برای بهبود ، اکنون باید از این دور معیوب که با چرخیدن در آن از روبه‌رو شدن با احساسات و مشکلات فرار می کردید و خود را بی حس و کرخ می نمودیدید ، بیرون آیید و با احساسات و باورهایی که شما را در ابتدا نسبت به اعتیاد بسیار آسیب پذیر کرده بود ، روبه‌رو شوید. اما ، وقتی که شما در گیر این دور معیوب هستید ، برای خارج شدن از این دایره در ابتدا چه باید بکنید ؟ چرخیدن در این دور معیوب را متوقف کنید و اعمال گذشته را تکرار نکنید.

پس اولین هدف در بهبودی ، قطع این دور معیوب است ؛ یعنی ، باید استفاده ای که از مواد اعتیادآور ، فعالیت ها یا مردم برای بی حس و کرخ نمودن احساسات خود می برید ، متوقف شود. برای انجام این کار ، باید از دور معیوبی که شما را از افکار اعتیادی به سوی خلق و خوی منفی و همین طور به میل و رفتاری اعتیادی می چرخاند ، بیرون بیایید. بدون شکستن این دایره ی اعتیاد ، بهبود غیر ممکن است. راه رسید به بهبود با پرهیز و قطع ، کامل می شود.

تا چندی پیش بسیاری از روان درمانگران به خصوص آن دسته که با اعتیاد آشنا نبودند تصور می کردند که معتادان برای رهایی از دایره ی معیوب اعتیاد ، اول باید مشکلات روان شناختی نهفته ی خود را درمان کنند. باور آنان این بود که معتادان باید اعتماد به نفس و بینش کافی به دست آورند و از عقیده و کشمکش های درونی خود ، رهایی یابند تا اعتیادشان "علاج" شود.

پرهیز کامل ، قدم اول و لازم بهبودی است ، نه آخرین قدم

ولی حالا بیشتر متخصصان می دانند که پرهیز کامل ، قدم اول و لازم بهبودی است ، نه آخرین قدم. بازی بازی کردن با فعالیت های اعتیادی فقط وسوسه و میل به مصرف را زنده نگه می دارد و بازگشت یا عود را غیرقابل اجتناب می سازد. اما تنها عاملی که باعث فروکش کردن وسوسه می شود ، قطع مصرف و پرهیز کامل از رفتار اعتیادی است. حتی اگر گاه گاهی رفتار اعتیادی را تکرار کنید ، فکر شما چنان به انجام آن رفتار و پیامدهای آن مشغول می شود که از ایجاد تغییرات لازم برای بهبودی واقعی غافل می شوید.

اجازه بدهید برای درک بهتر این موضوع به الگوی حساسیت ( Allergy Model ) بازگردیم. اولین کاری که فرد دچار حساسیت لازم است انجام دهد ، این است که از آن چه که موجب حساسیت او می شود ، دوری کند. برای مثال ، اگر او نسبت به پر پرندگان حساسیت داشته باشد ، نمی تواند از بالش پر استفاده کند و انتظار داشته باشد که علایم حساسیت آشکار نشود. زمانی که او یاد بگیرد ، از آن چه که او را تحریک می کند ، بپرهیزد و از دست علایم حساسیت خلاص شود ، می تواند برای آماده سازی خود نسبت به مقاومت و کاهش آسیب پذیری حساسیت اقدام کند. اما ، اگر او از محرک حساسیت خود دوری نکند ، توان و انرژی او به جای این که صرف پایه ریزی بهبود دراز مدت شود ، صرف تلاش در جهت رویارویی با علایم حساسیت خواهد شد.

لزومی ندارد که پرهیز ، فرآیندی دشوار ، مصیبت آور و لجوجانه باشد. اگر در این راه بخواهید سرسختانه لجاجت ورزید و فرآیند بهبودی را با حالتی شبیه به این که مشت ها را گره کرده یا نفس را در سینه حبس کرده و یا دندان ها را به هم بفشارید ، طی کنید ، به سختی خواهید توانست در مقابل تغییردهنده ی خلق مقاومت کنید. بنابراین شما نسبت به وسوسه ی بازگشت یا عود ، فوق العاده آسیب پذیر خواهید بود.

پس برای پرهیز باید برعکس عمل کرد. به این شکل که باید در زندگی جدید خود ، راحتی و آسودگی کافی و قابل حصولی داشته باشید تا نیازی به متوسل شدن به شیوه ی زندگی گذشته ، یعنی ، استفاده از تغییردهنده ی خلق نداشته باشید. این بدان معنی است که به خود اجازه دهید از بین دیگر کارها ، ابتدا نظام حمایتی افراد ، تغییر دهنده خلق کنونی شما شود.

نکته قابل توجه این است که افراد مستعد اعتیاد تمایل دارند که به نتایج کامل و قطعی برسند و این را هم فوری و در همان لحظه می خواهند. در ابتدای بهبودی این نشانگر توقع بیش از اندازه ی شماست که زیادی می خواهید و آن را ، خیلی زود هم می خواهید. شما شاید مایل باشید بدون هیچ مشکل و تأخیری از مواد مورد نظر رها شوید و تمام مشکلات چند سال گذشته بدون درنگ حل شود و هرگز دچار وسوسه یا لغزش ( برگشت به رفتار اعتیادی ) نشوید و خیلی سریع بعد از پرهیز ، همیشه زندگی شاد و خوشی داشته باشید.

بهبودی و درمان اعتیاد ، یک روند و جریان است ؛ درست مثل دوچرخه سواری ، اسکیت روی یخ یا اسکی کردن. شما ممکن است چندین بار اعتیاد خود را کنار گذاشته باشید تا سرانجام موفق شده باشید. حتی پس از قطع رفتار اعتیادی ، به خصوص در اوایل بهبودی ممکن است دچار لغزش شوید. اما اگر مسیر بهبودی را رها نکنید و آن را ادامه دهید ، سرانجام شاهد پیشرفت خود خواهید بود و حتی از روند پیشرفت بهبود خود لذت خواهید برد. پس پذیرفتن آن چه را که در فرآیند بهبودی اتفاق می افتد ، تمرین کنید. اگر شما در اوایل پرهیز ، لغزیدید ، خیلی راحت و آسان دوباره پرهیز خود را از سر بگیرید ، خودتان را سرزنش نکنید و این بار مطمئن شوید که لازم است از نظام حمایتی خود کمک بیشتری بگیرید.

در این سری مقالات با عنوان درمان و ترک اعتیاد ، به تحلیل و بررسی موضوع درمان و بهبودی از نگاه روانشناسی می پردازیم. منبع مطالب ، کتاب "اراده کافی نیست" نوشته ی آرنولد واشتن.

فهرست این سری از مقالات به شرح ذیل می باشد :

آماده شدن : گذر از انکار

 1. تصمیم به قطع مصرف و پرهیز
 2. آماده رویارویی با احساس دو سو گرایانه و متضاد باشید
 3. تسلیم شدن : از اعتراف تا پذیرش
 4. درباره ی پرهیز یا ترک در انواع اعتیادها
 5. برای خود ، هدف قابل دسترسی تعیین نمایید
 6. نگاه مثبتی را نسبت به پرهیز در خود بپرورانید
 7. در دام ترک تدریجی نیافتید
 8. پرهیز را از افکار بیهوده ، پاک نگاه دارید
 9. از هر نوع تغییردهنده ی خلق پرهیز کنید

دست به کار شوید

 1. شبکه حمایتی ای را شناسایی و از آن استفاده کنید
 2. از کمک های تخصصی استفاده کنید
 3. خود را از تمام منابع دسترسی به مواد مصرفی و هر آن چه که یادآور آن است ، دور کنید
 4. با کسانی که به نوعی مواد شما را فراهم و قابل دسترس می سازند ، قطع رابطه کنید
 5. وقت خود را برنامه ریزی کنید
 6. تا جایی که امکان دارد ، رویارویی با مشکلات اساسی را به حالت تعلیق درآورید

در انتظار موانع مرحله اول ابتدای پرهیز باشید

 1. علایم قطع مصرف
 2. وجد و نشاط
 3. شفای بحران ها
 4. خواب مصرف مجدد (عود)
 5. وسوسه و میل شدید
 6. شرطی شدن
 7. آگاهی از یادآورها و برانگیزاننده ها
 8. طرح ریزی برنامه و طرح عملیاتی
 9. فشار اجتماعی
 10. کشمکش و تیرگی در روابط خانوادگی

هم وابستگی چیست ؟

 1. ویژگی های هم وابستگی
تگها : ترک اعتیاد , مواد مخدر , مواد اعتیادآور , درمان اعتیاد , کلینیک ترک اعتیاد , مرکز ترک اعتیاد , کمپ ترک اعتیاد