خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • درمان اختلال وسواسی جبری با نوروفیدبک

  آیا شما از اینکه اشیا مرتب نیستند دچار پریشانی می شوید؟ آیا بعد از اینکه هر بار کسی به دستگیره های در اتاقتان دست می زند، آنها را تمیز می کنید؟ آیا برای اینکه پایتان روی خطوط پیاده رو نرود قدم هایتان را کوتاه و بلند می کنید یا اینکه پس از دست دادن یا لمس اجسام باید دست هایتان را چندین بار بشویید؟ احساس اجبار به انجام اینگونه کارها...

  ادامه مطلب...
 • علائم رفتاری و بالینی مصرف مواد محرک

  یک گروه، علائم و نشانه هایی هستند که به دنبال مصرف اخیر مواد محرک پدید می آیند. این گروه علائم را به طور کل علائم مسمومیت می گویند و مرحله ای است که ماده محرک به تازگی مصرف شده و علائم بالینی آن در فرد مصرف کننده بروز کرده است. توجه داشته باشید که در روان پزشکی علائم مسمومیت به حضور فعال مواد مخدر در بدن اطلاق می شود و با معنی بیش...

  ادامه مطلب...
 • درمان اعتیاد

  آیا اعتیاد یک بیماری است؟ نیاز به درمان دارد؟ بله مسلماً، اعتیاد یک نوع بیماری مغز است هر چند علاوه بر عوامل محیطی (مانند دسترسی بیشتر به مواد، مقبولیت اجتماعی و فشار همسالان و...) عوامل ساختاری و عملکردی متفاوت مغز افراد مستعد می تواند منجر به شروع مصرف مواد گردد، مصرف مکرر یک ماده شیمیای اعتیاد آور (ماده ی سمی برای مغز) موجب...

  ادامه مطلب...

ترک اعتیاد ال اس دی

ترک اعتیاد ال اس دی

LSD حلال در آب، بی بو، بی مزه و بی رنگ است که به آن اسید نیز گفته می شود. این ماده به صورت پودر، کپسول، قرص های سفید رنگ و نقره ای ساخته می شود. معمولی ترین قرص های LSD عبارتند از: قرص های نقره ای رنگ که هر دو طرف محدب بوده و سریع و نقره نامیده می شود و دیگری قرص های مدور و پهن که با نام های خورشید و پرتقال معروف می باشند.

قطرات مایع LSD را بر روی قند، بیسکویت، شیرینی یا آشامیدنی ریخته و مصرف می کنند. این ماده را ممکن است روی کاغذ خشک کن، دستمال کاغذی، زرورق یا روی پارچه نگهداری کنند و مورد استفاده قرار دهند. به علاوه، از استنشاق این ماده باید خودداری کرد و با احتیاط به آن دست زد. استنشاق و یا تزریق وریدی این ماده همچنین بسیار خطرناک است و عوارض شدیدی را ایجاد می کند.

مواد توهم زایی چون LSD به عنوان یک داروی محرک موجب تحریک سیستم عصبی سمپاتیک و کاهش عملکرد پاراسمپاتیک می شود. تحمل نسبت به اثرات رفتاری LSD سریعاً ایجاد می شود و سه تا چهار روز پس از مصرف مداوم ظاهر می گردد. همچنین، وابستگی به LSD بیشتر روانی است تا وابستگی جسمانی و نشانه های ترک مشاهده نمی شود.

اثرات بالینی LSD

مصرف توهم زاها بر سیستم سروتونرژیک اثر می گذارد که به صورت اثرات آگونیستی و آنتاگونیستی است و معمولاً خورده، جویده یا کشیده می شوند. شروع اثرات این ماده در صورت مصرف خوراکی تقریباً پس از یک ساعت، و در صورت تزریق آنی پدیدار می گردد. شدت و قدرت اثر LSD بستگی به میزان مصرف و ویژگی های شخص مصرف کننده دارد. اما اثرات آن در شخص عادی به طور معمول بین 8 تا 12 ساعت ادامه می یابد و تدریجاً به حالت عادی بر می گردد.

تجربه های مثبت استفاده از LSD "سفرهای خوب" نامیده می شوند که شامل توهمات بینایی (دیدن اشکال هندسی)، توهمات شنوایی و لامسه، ادراکات روشن و عمیق، غنی تر شدن رنگ و جنس، عمیق شدن طرح ها، هیجان عمیق ناشی از شنیدن موسیقی، تاثیر بیشتر موسیقی، قوی تر شدن بوها و مزه ها، هیجانات غیر عادی و تغییرات ناگهانی، تغییر شکل محیط و تصویر بدن می باشد.

تجربیات سفرهای بد، شامل احساسات و تجاربی چون ترس و وحشت از تجارب حسی و ادراکی جدید، افسردگی شدید، گیجی، گمگشتگی زمان و مکان، هذیان، توهم، خستگی و تنش را می توان نام برد.
LSD یک داروی روانی-تقلیدی است و موجب شکل گیری واکنش های تقلیدی می شود. مصرف LSD و افزایش قدرت تلقین پذیری در شخص موجب افزایش حساسیت پذیری وی نسبت به تاثیرات محیطی و گروهی (اجتماعی) می شود که موارد مذکور در فرد موجب ایجاد تمام اثرات مطرح شده ناشی از LSD می شود.

اثرات کلی مصرف LSD عبارتند از :

1- اثرات روان شناختی

- تغییرات خلق شدید

- توهم و هذیان پارانوئید

- اختلال در قضاوت

- اختلال در تفکر و استدلال انتزاعی

- اختلال در عملکرد شناختی چون توجه، تمرکز و دقت

- مسخ شخصیت

- آشفتگی ادراکی

2- اثرات فیزیکی

- افزایش ضربان قلب، فشارخون و تپش قلب

- تعریق و افزایش دمای بدن

- لرزش و تنفس نامنظم

- ناهماهنگی حرکتی

- تیرگی دید

- فقدان حس درد

- اتساع مردمک همراه با پاسخ به نور

- کما و مرگ (در صورت استفاده زیاد و شدید LSD که با دوز بالا همراه باشد).

تگها : مواد مخدر , مواد توهم زا , مواد اعتیادآور , ال اس دی , ترک ال اس دی