خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • دو عامل ضروری در بهبودی و درمان اعتیاد

  اعتیاد یک بیماری است که هر چه سریعتر می بایست برای درمان آن اقدام شود. باید با فرد معتاد بعنوان یک بیمار رفتار شود و با درمان های تخصصی این مشکل برطرف شود. اما چطور ممکن است در روند درمان اعتیاد بهبودی رخ دهد؟ دو عامل ضروری در این زمینه ضروری است: افراد معتاد باید اعتقادشان به توانایی طرز فکرشان را از دست بدهند. آنها باید یاد...

  ادامه مطلب...
 • اختلال افسرده خویی

  معمول ترین خصایص اختلال دیس تایمی یا افسرده خویی عبارت است از وجود خلق افسرده در بیشتر روزها و در بیشتر اوقات روز. افسرده خویی با احساس بی کفایتی، احساس گناه ، تحریک پذیری و خشم، انزوا از جامعه، از دست دادن علایق و بی کفایتی و فقدان بهره وری همراه است. اصطلاح "دیس تایمی" که به معنای کج خلقی است در 1980 وضع شد. اکثر بیمارانی را...

  ادامه مطلب...
 • اضطراب

  اضطراب پدیده ای محوری است که نظریات روان پزشکان زیادی حول آن شکل گرفته است. بنابراین اصطلاح "اضطراب" در نظریه روانپزشکی و نیز در تحقیقات متمرکز بر علوم اعصاب و مکاتب مختلف فکری تحت تاثیر اصول شناختی رفتاری نقش محوری دارد. اختلالات اضطرابی با عوارض زیادی همراه اند و اغلب مزمن شده و نسبت به درمان مقاوم هستند. این اختلالات را...

  ادامه مطلب...

ترک اعتیاد ال اس دی

ترک اعتیاد ال اس دی

LSD حلال در آب، بی بو، بی مزه و بی رنگ است که به آن اسید نیز گفته می شود. این ماده به صورت پودر، کپسول، قرص های سفید رنگ و نقره ای ساخته می شود. معمولی ترین قرص های LSD عبارتند از: قرص های نقره ای رنگ که هر دو طرف محدب بوده و سریع و نقره نامیده می شود و دیگری قرص های مدور و پهن که با نام های خورشید و پرتقال معروف می باشند.

قطرات مایع LSD را بر روی قند، بیسکویت، شیرینی یا آشامیدنی ریخته و مصرف می کنند. این ماده را ممکن است روی کاغذ خشک کن، دستمال کاغذی، زرورق یا روی پارچه نگهداری کنند و مورد استفاده قرار دهند. به علاوه، از استنشاق این ماده باید خودداری کرد و با احتیاط به آن دست زد. استنشاق و یا تزریق وریدی این ماده همچنین بسیار خطرناک است و عوارض شدیدی را ایجاد می کند.

مواد توهم زایی چون LSD به عنوان یک داروی محرک موجب تحریک سیستم عصبی سمپاتیک و کاهش عملکرد پاراسمپاتیک می شود. تحمل نسبت به اثرات رفتاری LSD سریعاً ایجاد می شود و سه تا چهار روز پس از مصرف مداوم ظاهر می گردد. همچنین، وابستگی به LSD بیشتر روانی است تا وابستگی جسمانی و نشانه های ترک مشاهده نمی شود.

اثرات بالینی LSD

مصرف توهم زاها بر سیستم سروتونرژیک اثر می گذارد که به صورت اثرات آگونیستی و آنتاگونیستی است و معمولاً خورده، جویده یا کشیده می شوند. شروع اثرات این ماده در صورت مصرف خوراکی تقریباً پس از یک ساعت، و در صورت تزریق آنی پدیدار می گردد. شدت و قدرت اثر LSD بستگی به میزان مصرف و ویژگی های شخص مصرف کننده دارد. اما اثرات آن در شخص عادی به طور معمول بین 8 تا 12 ساعت ادامه می یابد و تدریجاً به حالت عادی بر می گردد.

تجربه های مثبت استفاده از LSD "سفرهای خوب" نامیده می شوند که شامل توهمات بینایی (دیدن اشکال هندسی)، توهمات شنوایی و لامسه، ادراکات روشن و عمیق، غنی تر شدن رنگ و جنس، عمیق شدن طرح ها، هیجان عمیق ناشی از شنیدن موسیقی، تاثیر بیشتر موسیقی، قوی تر شدن بوها و مزه ها، هیجانات غیر عادی و تغییرات ناگهانی، تغییر شکل محیط و تصویر بدن می باشد.

تجربیات سفرهای بد، شامل احساسات و تجاربی چون ترس و وحشت از تجارب حسی و ادراکی جدید، افسردگی شدید، گیجی، گمگشتگی زمان و مکان، هذیان، توهم، خستگی و تنش را می توان نام برد.
LSD یک داروی روانی-تقلیدی است و موجب شکل گیری واکنش های تقلیدی می شود. مصرف LSD و افزایش قدرت تلقین پذیری در شخص موجب افزایش حساسیت پذیری وی نسبت به تاثیرات محیطی و گروهی (اجتماعی) می شود که موارد مذکور در فرد موجب ایجاد تمام اثرات مطرح شده ناشی از LSD می شود.

اثرات کلی مصرف LSD عبارتند از :

1- اثرات روان شناختی

- تغییرات خلق شدید

- توهم و هذیان پارانوئید

- اختلال در قضاوت

- اختلال در تفکر و استدلال انتزاعی

- اختلال در عملکرد شناختی چون توجه، تمرکز و دقت

- مسخ شخصیت

- آشفتگی ادراکی

2- اثرات فیزیکی

- افزایش ضربان قلب، فشارخون و تپش قلب

- تعریق و افزایش دمای بدن

- لرزش و تنفس نامنظم

- ناهماهنگی حرکتی

- تیرگی دید

- فقدان حس درد

- اتساع مردمک همراه با پاسخ به نور

- کما و مرگ (در صورت استفاده زیاد و شدید LSD که با دوز بالا همراه باشد).

تگها : مواد مخدر , مواد توهم زا , مواد اعتیادآور , ال اس دی , ترک ال اس دی