خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • مصرف سیگار در ایران

  تعداد افراد سیگاری در جامعه ی ایران بنا به آمار معاونت سلامت وزارت بهداشت و درمان ده میلیون نفر است. سالانه صدها هزار نفر در اثر مصرف سیگار در ایران می میرند. طبق قانون مصوب آذر 85 محدودیت های شدید برای مصرف سیگار بوجود آمده، اما علیرغم این امر میزان مصرف سیگار روبه افزایش است. سالانه پنجاه و پنج میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می...

  ادامه مطلب...
 • اختلال هذیانی و اختلال روانپریشی مشترک

  هذیان باور ثابت غلطی است که هماهنگ با فرهنگ فرد نیست. هذیان ها جزو جالب ترین علایم روانپزشکی هستند زیرا بسیاری از مردم ممکن است انواع بسیار زیادی از باورهای غلط داشته باشند و از سوی دیگر درمان هذیان دشوار است. اختلال هذیانی هنگامی تشخیص داده می شود که هذیان های غیر غریب (Nonbizarre) به مدت حداقل یک ماه وجود داشته باشند و قابل انتساب...

  ادامه مطلب...
 • کافئین

  یکی از مواد محرک خفیف طبیعی و قانونی، کافئین است که اساساً به صورت قهوه، چای، شکلات و نوشیدنی های کولادار و دیگر محصولات نظیر داروهای سرد مورد مصرف قرار می گیرد. به عنوان یک حقیقت، کافئین دارویی است که تقریباً هر کسی آن را مصرف کرده است و غیر از موارد مصرف مطرح شده، کافئین در بسیاری از داروهای تجویزی و غیرتجویزی مانند قرص های مسکن...

  ادامه مطلب...

بوپرنورفین و باورهای غلط

بوپرنورفین و باورهای غلط

بوپرنورفین داروی مخدری است که محرک(آگونیست) نسبی گیرنده مورفینی مو و بازدارنده(آنتاگونیست) قوی گیرنده مورفینی کاپا است. این دارو معمولاً در مراحل سم زدایی مواد توسط پزشک متخصص مورد استفاده قرار می گیرد، ولی این ماده به شدت اعتیادآور است.

برخی باورهای غلط در مورد این دارو در جامعه وجود دارد و بنا بر این باورهای غلط مصرف این واده در بین افراد معتاد رو به افزایش است که جا دارد جهت آگاهی و اطلاع رسانی بخی از این باورهای غلط در زیر توضیح داده شود.
برای ترک بوپرنورفین می توانید با کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد دی تماس گرفته و بصورت رایگان مشاوره دریافت کنید، و در صورت نیاز به بستری می توانید از خدمات بستری کلینیک تحت نظر دکتر شهرام حسام بختیاری استفاده نمایید.

 

باورهای غلط بوپرنورفین:

- بوپرنورفین مخدر و اعتیاد آور نیست:
خیر این ماده یک داروی مخدری قوی و بسیار اعتیاد آور بوده گاه ترک آن سخت تر از مخدر های رایج چون تریاک و هروئین است. 

- چون بوپرنورفین یک داروی طبی است وپزشکان تجویز می کنند یک راه درمان اعتیاد است:
این دارو خود یک مخدر قوی است و نوعی جایگزین است و نه درمان بیماری اعتیاد که اصولا یک بیماری روانی است و نه جسمانی و مسلما" نیازمند درمان های روانشناختی و روانپزشکی است.

- همه بیماران معتاد به مخدر می توانند وارد برنامه نگهدارنده با بوپرنورفین شوندواز آن استفاده کنند:
برعکس بر اساس اصول علمی استفاده از آن تنها در موارد محدودی مجاز و موثر است و معمولا" تنها در کسانی که قادر به ترک نبوده و فاقد حمایت های روانی-اجتماعی و خانوادگی کافی می باشند جهت کاهش آسیب به ویژه در مصرف کنندگان تزریقی(کاهش ابتلا به ایدز و هپاتیت و کاهش مرگ و میر آنان و نیز ارتکاب جرم) و در شرایط خاص در بخش های بستری بیمارستانی، زندان ها و مراکز خاص با ضوابط و مقررات شدید و کنترل شده قابل استفاده است.

- بوپرنورفین تست اعتیاد را مثبت نمی کند:
بوپرنورفین مانند سایر مواد اعتیاد آور تست های مخصوص به خود را داشته که در مراکز تخصصی انجام شده و در کلیه مصرف کنندگان مثبت می شود.( تست مورفین منفی است که مربوط به تریاک و هروئین است)

- مصرف بوپرنورفین عوارضی ندارد:
مصرف بوپرنورفین در برگیرنده کلیه عوارض مصرف سایر مخدرها بوده و در برخی جهات عوارض جدی تری را ایجاد می کند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بوپرنورفین و قرص بوپرنورفین کلیک کنید.

تگها : بوپرنورفین , مواد اعتیادآور , ترک بوپرنورفین , مواد افیونی , بستری ترک اعتیاد , قرص بوپرنورفین