خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • درمان اختلال وسواسی جبری با نوروفیدبک

  آیا شما از اینکه اشیا مرتب نیستند دچار پریشانی می شوید؟ آیا بعد از اینکه هر بار کسی به دستگیره های در اتاقتان دست می زند، آنها را تمیز می کنید؟ آیا برای اینکه پایتان روی خطوط پیاده رو نرود قدم هایتان را کوتاه و بلند می کنید یا اینکه پس از دست دادن یا لمس اجسام باید دست هایتان را چندین بار بشویید؟ احساس اجبار به انجام اینگونه کارها...

  ادامه مطلب...
 • علائم رفتاری و بالینی مصرف مواد محرک

  یک گروه، علائم و نشانه هایی هستند که به دنبال مصرف اخیر مواد محرک پدید می آیند. این گروه علائم را به طور کل علائم مسمومیت می گویند و مرحله ای است که ماده محرک به تازگی مصرف شده و علائم بالینی آن در فرد مصرف کننده بروز کرده است. توجه داشته باشید که در روان پزشکی علائم مسمومیت به حضور فعال مواد مخدر در بدن اطلاق می شود و با معنی بیش...

  ادامه مطلب...
 • درمان اعتیاد

  آیا اعتیاد یک بیماری است؟ نیاز به درمان دارد؟ بله مسلماً، اعتیاد یک نوع بیماری مغز است هر چند علاوه بر عوامل محیطی (مانند دسترسی بیشتر به مواد، مقبولیت اجتماعی و فشار همسالان و...) عوامل ساختاری و عملکردی متفاوت مغز افراد مستعد می تواند منجر به شروع مصرف مواد گردد، مصرف مکرر یک ماده شیمیای اعتیاد آور (ماده ی سمی برای مغز) موجب...

  ادامه مطلب...

اکستازی

اکستازی

اکستازی (ECSTASY) یا MDMA با ترکیب شیمیایی 3و4 دی اکسید متا آمفتامین وابسته به گروه کلی آمفتامین ها و نیز فنتیل آمین (یک آلکالوئید منوآمین و محرک طبیعی) که یک ماده محرک و روان گردان بوده موجب آسیب مغزی می شود. اکستازی (EX وXTC هم خوانده می شود) با افزایش کاتکول آمین های مغزی بویژه سرتونین، دوپامین و نورآدرنالین در سیناپس های نورون های مغزی (به ویژه در مناطق مرتبط با پاداش و سیستم لیمبیک) افزایش داده مانع بازجذب آنها می شود.

این ماده جهت درمان برخی از اختلالات روانی توسط الکساندرشولگین ساخته و به کار گرفته شد و لیکن مجوز استفاده دریافت نکرد. معمولا اکستازی به صورت قرص و کپسول و یا پودر زیر زبانی همراه با آب(روش بمبینگ) و یا قورت دادن پودر بسته بندی شده(پلاگینگ) مصرف می شود و با اسامی قرص مهمانی، قرص عشق، آغوش آدم و حوا و... در بین جوانان معروف بوده و در پارتی ها جهت ایجاد احساس شادی و کاهش اظطراب و کم رویی مصرف می شود.

در بسیاری موارد بویژه داروهای ارزان قیمت ناخالص ترکیبات محرک مخرب تری (مانند آمفتامین، فن سایکلیدین، کتامین و مسکالین) در این داروها یافت می شود. این ماده با ایجاد هیجانات و انرژی کاذب و کاهش نیاز به خواب موجب فعالیت بیشتر و طولانی در پارتی ها می شود و پس از خروج از بدن باعث احساس پایین آمدن افسردگی، بی حوصلگی، کج خلقی، اضطراب، ترس ، بدبینی و خواب آلودگی می شود. همچنین مصرف آن با افزایش متابولیسم و دمای بدن موجب تعریق و نیاز به مصرف آب شده و نیز به علت ترشح بیشتر هورمون آنتی دیورتیک(ضد ادرار) و کاهش ادرار نهایتاً به اختلال آب و نمک(الکترولیت ها) انجامیده که می تواند خطرناک و کشنده باشد.

 


تولید و استفاده از اکستازی یک تا دو دهه ی گذشته رو به افزایش بوده است و در مناطق شهری و حومه آنها بویژه در شهرهای بزرگ که پذیرای دانشجوهای بیشتری هستند توزیع می گردند.


طول مدت اثر دارو در بدن حدود 5-6 ساعت می باشد و پس از مصرف باعث تپش قلب، افزایش فشارخون، ضعف و گرفتگی عضلات و گاهاً توهمات و پرخاشگری می گردد. ازعوارض دیگر گشادی مردمک ها بیخوابی، افزایش دمای بدن، تعریق بیش از اندازه، کم آبی بدن، حالت تهوع، دندان قروچه، لرزش و رعشه و ناتوانی جنسی می باشد. در مواردی به علت اختلال آب و الکترولیت های بدن می تواند موجب نارسایی کلیوی و نارسایی قلبی و حتی مرگ شود. اختلال ریتم قلبی و در مواردی تشنج و حملات صرعی از عوارض مهم و خطرناک دیگر می باشد.


مصرف دراز مدت می تواند باعث اختلالات کارکردی در بخش های متعدد مغزی و احتمالاً تغییرات ساختاری مغز گردد. بنابراین ممکن است بتدریج فرد دچار افسردگی، اختلال خواب، اضطراب مکرر، اختلال در حافظه و تمرکز، حملات هراس، بدبینی (پارانویا)، پرخاشگری، اعمال غیرارادی، تفکرات عجیب، هذیان و توهم و یا حالات شیدایی گردد.

به علت تاثیر واسطه های شیمیایی متعدد و درگیر بودن مراکز مختلف مغزی، تغییرات ایجاد شده از جمله تخلیه سرتونین، ممکن است بهبودی عوارض ایجاد شده مدت زیادی به طول بیانجامد و یا عوارض روانی رفتاری طولانی مدت و برگشت ناپذیر ایجاد گردد. مصرف همزمان اکستازی با دارویی مانند مهار کننده های مونوکسیداز و یا ترامادول می توانند موجب سندرم سرتونین، تشنج، اغما و مرگ گردد.

 

تگها : مواد مخدر , مواد توهم زا , ترامادول , مواد مخدر صنعتی , اکستازی