ترک اعتیاد
ترک اعتیاد
ترک اعتیاد

خدمات مرکز ترک اعتیاد دی


  روانشناسی و مشاوره ترک اعتیاد

  • آیا افسردگی می‌تواند باعث اعتیاد گردد؟

   پاسخ: برای فهمیدن این که فردی دچار افسردگی است یا نه، باید آن فرد توسط روان‌شناس یا روان‌پزشک تحت بررسی قرار گیرد. آن‌ها پس از تشخیص ممکن است روش درمان خاصی مانند دارو درمانی یا ترکیبی از...

   ادامه مطلب...
  • مراکز سرپایی درمان سوء مصرف مواد چگونه مراکزی هستند ؟

   این مراکز با مجوز دانشگاه علوم پزشکی یا سازمان بهزیستی فعالیت می کنند . مسئول فنی این مراکز روانپزشک یا پزشک عمومی است که دوره درمان اعتیاد بر اساس پروتکل های درمانی وزارت بهداشت ، درمان و...

   ادامه مطلب...
  • نقش خانواده در ادامه بيماری اعتياد و وابستگی به مواد چيست؟

   گرچه به نظر می رسد همه انسان ها مسئول اعمال و سلامت خود هستند ولي در مورد وابستگی به مواد و اعتياد مسئله اندكی پيچيده تر است بدين معنی كه فرد معتاد صرفا يك مصرف كننده نيست كه هر وقت خواست ماده...

   ادامه مطلب...


اعتیاد


تعریف : اعتیاد عبارت است از وابستگی جسمی و روانی یک فرد به سوءمصرف موادی که دراو اختلال روانی و رفتاری ایجاد می کند . اعتیاد یک معضل اجتماعی است چراکه تمامی ابعاد زندگی فرد را در جامعه تحت تاثیر قرار داده ،همانند بیماری های مسری از شخصی به شخصی دیگر سرایت می کند و پیامدهای مضر آن دامنگیر کل جامعه می گردد . به دلیل آسیب های فراوان روحی و جسمی اعتیاد و اثرات مخرب و زیان بار آن در جامعه ،آشنایی با مواد اعتیاد آور و نیز شیوه های درمانی بسیار ضروری به نظر می رسد .

معرفی انواع مواد اعتیاد آور .

1-مخدر یا اپیولیدها (مورفین – تریاک ،شیره،هروئین ،کراک ، ترامادول ، متادون،... )

2- مواد روانگردان شامل :

-حشیش(کانابیس –بنگ-ماری جوانا، ...)

- کوکائین

-محرک ها(اکس-شیشه و سایر ترکیبات آمفتامین )

-مواد توهم زا و فن سیکلیدین

* حشیش(THC) شایعترین ماده غیر قانونی مورد مصرف در جهان بوده وبه اشکال مختلف ازجمله تکه های جامد قهوه ای رنگ یا خرده برگ های گیاهی وجودداشته واغلب به سیگاراضافه وکشیده میشود .

* تریاک ماده ای است به رنگ قهوه ای روشن تا متمایل به سیاه و با قوام نیمه جامد که از گیاه خشخاش بدست می اید این ماده به شکل خوراکی یا استنشاقی و با ابزارهای مختلف مانند سیخ و سنجاق ،وافور و ... استفاده می شود .

*هروئین یک ماده مخدر بسیار قوی و به شکل گرد سفید رنگ می باشد و به صورت استنشاقی و یا تزریقی استفاده می شود .

*کراک اصل در واقع ترکیبی تغلیظ شده از کوکائین می باشد که با جوش شیرین ،مخمر و آب مخلوط شده است . اما آنچه در ایران به عنوان کراک توزیع می شود از ترکیبات هروئین تغلیظ شده می باشد .

* کوکائین از برگ گیاه کوکا بدست می آید . به شکل خوراکی ،انفیه و یا تزریقی استفاده می شود .مرکز تولید آن آمریکای لاتین بوده و در ایران کمیاب و گرانقیمت می باشد .

* اکس یا اکستازی جزو داروهای شیمیایی است که دارای خواص و اثر محرک و توهم زایی بوده  و به شکل قرص و کپسول تولید می شود .

* شیشه یا ICE یک ماده شیمیایی از ترکیبات مت امفتامین و با اثرات تحریکی شدید می باشد که به شکل پودر و کریستالی تولید شده وعموما به صورت خوراکی ، تزریقی و تدخین مصرف می گردد .

*توهم زاها گروهی از مواد شیمیایی می باشند که می توانند ناراحتی های فکری ، خلقی و ادراکی و رفتاری ایجاد نمایند و بسیار متنوع می باشند مانند LSD  ، کتامین ، فن سیکلیدین و ...

* ترامادول یک داروی ضد درد و مخدر می باشد که به اشکال قرص ، کپسول و دارو تولید می شود و اخیرا سوء مصرف آن بسیار رواج یافته است .

علائم:

اثرات مصرف مواد مخدر : احساس سرخوشی ، نئشه  ،خواب آلودگی ، بی اشتهایی ، یبوست، تاخیر در ارضاءوکاهش میل جنسی ،کندی ضریان قلب ، خارش،تغییرات شخصیتی و رفتاری .

علائم محرومیت از ماده مخدر : تمايل شدید به مصرف، بی قراری و بی خوابی ،درد عضلانی و مفصلی ،ریزش اشک و آبریزش بینی ،تعریق ،دلپیچه ،اسهال و استفراغ ،گشادی مردمک چشم ها و افزایش ضربان قلب .

علائم مسمومیت با مواد مخدر : (over dose) كاهش تنفس و ضربان قلب افت فشار خون –اختلال هوشياري و اغماء ، تنگی مردمک چشم ها ، تشنج ،تکلم نامفهوم و ...

آثار مصرف مواد روانگردان: تحرک زیاد ، پرحرفی ،بی خوابی ، بی اشتهایی ،خشکی دهان و بینی ،گشادی مردمک ها ،افزایش نبض و فشار خون

این مواد به طور موقت حالاتی مانند احساس سرخوشی و رضایت ،عشق و اعتماد دیگران احساس افزایش انرژی و قدرت ایجاد می نماید که موجب تمایل به مصرف مجدد می شود ولی در مصرف طولانی منجر به اختلالات روانی رفتاری ،بدبینی ،پرخاشگر و در نهایت جنون و روانپریشی می گردد  .

علائم مسمومیت با مواد محرک : تحریک پذیری افزایش دمای بدن ، اختلالات ریتم قلبی توهمات ،تشنج و گاهی مرگ می باشد .

*درمان مسمومیت با مواد مخدر و محرک از اورژانس های پزشکی می باشد .

شیوه های درمانی

_مواد مخدر و اپیوئیدی

1-  داروهای جایگزین و پوشاننده علائم (آگونیست )مانند متادون

2-  سم زدایی تدریجی توسط دارو

3- سم زدایی فوق سریع (UROD)  یکی از مدرن ترین روشهای درمانی است که در این شیوه بیمار طی 6-4 ساعت بیهوشی توسط داروهای ضد مخدر و با سرعت بسیار زیاد ،تعداد و میزان حساسیت گیرنده های مخدر مغز به وضعیت طبیعی خود بازگردانیده می شود و علائم قطع مصرف و میل به مخدر کنترل می گردد .

بیمارانی که تحمل درد کشیدن و نیز درمان های طولانی مدت و نگهدارنده را ندارند معمولا از این شیوه استقبال می نمایند .

این مرکز افتخار دارد که به سرپرستی دکتر بختیاری بنیان گذار این روش درمانی در ایران بوده و در حال حاظر معتبرترین مرکز در کشور می باشد .

4- داروهای ضد مخدر و خنثی کننده (آنتاگونیست )مانند نالتروکسان ،که پس از انجام سم زدایی جهت کنترل وسوسه و پیشگیری از عود مجدد مصرف می شود .

-  درمان سوء مصرف مواد روانگردان) محرک، حشیش و توهم زا( دارویی بوده و درکنار آن از رفتار درمانی و شیوه های روانشناختی استفاده میشود و درمان به شیوه سم زدایی جایی ندارد . بنابر تشخیص پزشک ممکن است نیاز به بستری نمودن فرد باشد .

-  در کنار روشهایی ذکر شده درمان بیماری های روانپزشکی زمینه سازوعوارض روانی سوء مصرف مواد اعتیاد آورونیز استفاده از روان درمانی –رفتار درمانی –مشاوره های فردی و گروهی و خانواده درمانی بسیار مفید و کمک کننده می باشد . چراکه اعتیاد تنها یک وابستگی جسمانی نیست بلکه ابعاد روانی و اجتماعی آن نیز باید مد نظر قرار گیرد .

** چه بیمارانی نیاز به بستری شدن دارند ؟ بیمارانی که در فاز افسردگی شدید هستند ، بیمارانی که احتمال میرود آسیب به خود و یا دیگران وارد نمایند و یا اخطار خودکشی دارند ،افراد شدیدا پرخاشگر و غیر قابل کنترل ،بیمارانی که همکاری خوبی برای درمان ندارند و داروهای خود را منظم مصرف نمی کنند ، کسانی که از حمایت عاطفی و خانوادگی  مناسبی برخوردار نیستند و از آنها به خوبی مراقبت نمی شود ، بیماران روانی که در وضعیت حاد بیماری خود بوده دچار اختلالات شدید خلقی و هیجانی ، یا هذیان و توهم هستند و ...

اصولا بیماران  جهت پاسخ مطلوب به درمان نیاز به فضای آرام و بدون تنش دارند و غالبا استرس های آنان در فضای خانواده تشدید می گردد . همچنین تحت نظر بودن و مراقبت های اصولی و علمی در یک مرکز درمانی و  ویزیت مداوم توسط پزشک موجب می شود تا اصولی و علمی در یک مرکز درمانی و درمان بیمار در زمان کوتاه تر و با نتیجه  بهتری انجام میگیرد .

کلینیک دی برای یکایک هم وطنان آرزوی سلامتی و شادکامی دارد .