خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • آماده شدن : گذر از انکار

    در ادامه سری مقالات "ترک اعتیاد" - آماده شدن : گذر از انکار اولین قدم در بهبودی ، این است که اعتراف کنید یک معتاد هستید ( معتاد به مشروبات الکلی ، سیگار ، پول ، مواد مخدر ، روابط ، مسائل جنسی و یا ... ). همان طور که قبل تر توضیح دادیم ، موثق ترین علامت اعتیاد ، این است که شخص با وجود نکات منفی و نتایج تخریب کننده و زیان آوری که در...

  ادامه مطلب...
 • ترک اعتیاد

    ترک کردن ( Getting Off )   بهبودی از اعتیاد نه تنها امکان پذیر است ، بلکه می تواند یکی از پرهیجان ترین سفرهای اکتشافی باشد که شخص در طول زندگی خود انجام می دهد. گذشته از دشواری ها و دردها و رنج های ضروری که لازم است برای رهایی از اعتیادها با آن ها روبه رو شد ، بهبودی می تواند دری به سوی یک زندگی لذت بخش باشد ، به طوری که هیچ تغییر...

  ادامه مطلب...
 • سبب شناسی اعتیاد - استرس

    در ادامه سری مقالات "سبب شناسی اعتیاد" - قسمت دهم : استرس و تأثیر آن در گرایش به مواد   قرار گرفتن در برابر انواع استرس ها ، آسیب پذیری برای سوء مصرف مواد را افزایش می دهد. بعضی افراد به این دلیل به مواد روی می آورند تا بلکه بتوانند نشانه های اضطرابی و افسردگی ناشی از یک رویداد استرس زا را کنترل کنند. برای این افراد مصرف...

  ادامه مطلب...

اعتياد جنسي چیست ؟

اعتياد جنسي چیست ؟

 

هنگامي كه رفتار جنسی حالت اجبار و تكراري به خود می‌گیرد و باعث افت عملكرد در زندگي بيمار مي‌شود ، اعتیاد جنسی شروع شده است. افراد مبتلا به این نوع اعتیاد از نظر شخصیتی شباهت زیادی به یکدیگر ندارند ، همچنین قابل ذکر است که اعتياد جنسي پديده‌اي براي طبقات پايين جامعه نیست ، بلکه در بین تمام گروه‌های اقتصادی و اجتماعی دیده می‌شود.

اعتیاد جنسی از سطوح مختلفي برخوردار است که البته هر سطحي قابل توجه است. احساسات و افكار منفی مانند خشم و تنهایی ، شرم ، نا اميدي ، دل‌ زدگي و … فرد را به انزوا و مشکلات روانی بیشتر هدايت مي‌كند ، در اعتیاد جنسی قوانين و مرزهای اصلي در زندگی خانوادگی و اجتماعی زیر پا گذاشته می‌شوند و رفتارهایی نظیر تجاوز ، خشونت ، کودک آزاری و … رخ مي‌دهد. در اعتیاد جنسی طرفين رابطه ، رفتارهای جنسی نامتعادل همديگر را تقویت می‌کنند به عبارت دیگر بيمار از یک نوع رفتار به نوعی دیگر تمايل پیدا می‌کند. تحقیقات در این باره نشان داده‌اند که در اکثر موارد ، رفتار جنسی با رفتارهای ثانويه به دیگر انواع اعتیاد ، مرتبط است مانند اعتیاد به شغل ، مصرف مواد مخدر و يا حتي پرخوري عصبي ...

اشتغالات ذهنی : اعتیاد جنسی مي‌تواند شامل نشانه‌هاي اختصاصي باشد مانند اشتغالات ذهني كه مي‌تواند در حد وسواس فکری باشد ، یعنی شخص بصورت مداوم در رابطه با موقعیت‌ها و تجربه‌هاي جنسی دارای اشتغال ذهنی و تصوراتي در اين موارد است و تمرکز و تفكر مداوم فرد با مسائل جنسی باعث تجربه‌ي سطح بالایي از تحریک پذیری جنسی در او می‌گردد.

خصوصيت بعدي در اعتیاد جنسی تکراری شدن رفتار است : به عبارتی شخص به رفتار جنسی خود برای رسيدن به ارضاء ادامه نمی‌دهد بلکه هدف تحریک شدن ، بیش از حد تعادل است و بدین ترتيب این اعتیاد به تداخل با برنامه‌های روزانه می‌انجامد و عملکرد اجتماعی و فردی و عاطفي را دچار افت می‌کند ولی با وجود این عوارض رفتار تداوم پیدا می‌کند.

ويژگي سوم ، از دست دادن کنترل (اجبار) : با وجود مشکلات به وجود آمده ، شخص کماکان به رفتارهای تکراری خود شامل تحریک پذیری بالا بدون احساس رضایت ادامه می‌دهد و نمی‌تواند رفتار را متوقف کند با اینکه هر روز وقت بیشتری را برای متوقف کردنش اختصاص می‌دهد.

 ويژگي چهارم اين نوع اعتیاد خستگي است : شخصي که از رفتار شدید و غیر قابل کنترل خود و آسیب هائی که به دیگران می‌زند دچار احساس گناه و شرمندگي است ، کاملا خسته وسرخورده می شود.

 

به صورت كلي برای معتادان جنسی تجربه‌ی اعتیاد به واسطه‌ی یک چرخه‌ی چهار مرحله‌ای ، رشد می‌کند که با هر دور تکرار آن شدیدتر می‌شود :

 

اشتغالات ذهني : ذهن معتاد کاملاً لبریز از افکار جنسی است ، این حالت ذهنی موجب تلاش اجبارگونه برای تحریک جنسی می‌شود.

آداب و عادت سازی : همان روال کار همیشگی هر معتاد است که منجر به رفتار جنسی می‌شود. آداب عمل معتاد موجب تشدید مشغولیت ذهنی گردیده و باعث بیداری و تحریک جنسی می‌شود.

رفتار جنسی وسواس گونه : انجام فعل جنسی ، که هدف نهایی مشغولیت ذهنی و آداب سازی‌ها  مي‌باشد برای معتاد قابل کنترل یا توقف نیست.

نا اميدي و ملالت : احساس شدید نااميدي که بيمار در رابطه با رفتار و عجز و ناتوانی خود دارد.

 

احساس رنج و عذابي که بيمار در پایان هر بار تجربه چرخه‌ی اعتیاد متحمل می‌شود ، ممکن است با مشغولیت ذهنی مجدد که چرخه‌ی اعتیاد را از نو به کار می‌اندازد ، تسکین یافته یا فراموش گردد. می توان گفت ، مشکل اساسی این است که شخص این برداشت را دارد که خیلی با مردم عادی متفاوت نیست ؛ چون معتادان نمی‌توانند بر یک دسته از رفتارها ثابت بمانند پس گمان می‌کنند که چون رفتارشان همیشگی نیست قادر به کنترل خود هستند و این‌ کار اثر بدی بر زندگی‌ آنها نمی‌گذارد.

این افراد معمولأ دارای دوره‌هاي زیاده‌روی جنسی موقعیتی همراه با وقفه هاي هفتگی و ماهیانه هستند. مثلا در شهر خود زندگی ظاهرا «طبیعی» دارد اما دنیایی پنهان برای خود ساخته است. این افراد با خود زیاد عهد و قرار می‌بندند اما دست از این‌کار نمی‌کشند ، چون اصلاً نمی‌توانند. به شکلی می توان گفت اعتیاد دغدغه‌ی اصلي زندگی معتاد می شود.

یکی از ابزارهای مورد استفاده در این حیطه اینترنت است ، زیرا در اعتیاد جنسی مجازی ، شخص در یک محیط کاملا ایزوله ( بدون احتمال دستگیری و مشکلات قانونی ) درگیر است و از طرف دیگر تنوع بسیار زیاد انتخاب‌ها هم از نظر نوع ، مکان و زمان وجود دارد. بسیاری از افرادی که بعلل مختلف در برقراری ارتباط سالم مشکل دارند با استفاده از این نوع رویا پردازی‌ها ساعت‌ها خود را ارضاء می‌کنند. بعلت همین عوامل سرعت رشد اعتیاد جنسی به اینترنت بسیار بالا است. افراد وقت زیادی را صرف اینترنت می کنند و دچار مشکلات مرتبط می‌شوند.

از نظر متخصصان ، اعتیاد به پورنو یکی از شدیدترین اعتیادهای جنسی و معادل اعتیاد به کوکائين محسوب می گردد اخيرأ در یک تحقيق نشان داده شده است که :

٨٠% بچه ها ی ٩ تا ٢٠ ساله سری به سایت های پورنو زده اند

بیشترین سن این مشکل ١١ تا ١٨ سال است

١٣% کل سایت های اینترنت مربوط به پورنو هستند

٣٠ %کل موتورهای جستجو در رابطه با پورنو فعالیت می‌کنند

 

مشکلات رفتاری و روانی که در اثر اعتیاد جنسی شکل می‌گیرد بسیار پیچیده می‌باشد مانند محدود شدن فرد که در ادامه این رفتار بوجود می‌آید. بسیاری از این افراد از افسردگی و اضطراب شدید ( بخصوص در رابطه با کشف شدن ) در رنج هستند. افکار وسواسی خود کشی حدود ٧٥% ، اقدام به خودكشي ١٨% ، در این افراد دیده می‌شود. اقدام به خودکشی در افرادی که کنترل خود را از دست داده‌اند بسیار شایع است اعتماد به نفس پائین ، شرمساری ، نا امیدی و سرخوردگی در این افراد بسیار زیاد است ؛ همچنین نداشتن اعتماد در ارتباطات به وفور دیده می‌شود. ارتباطات ضعیف زناشویی و ضعف در تعهد و صمیمیت با همسر به جهت حالت اجبار موجود در اعتیاد در بین این افراد ایجاد مشکل می‌نماید. بسیاری از وظائف و مسئولیت‌های خانوادگی مانند ارتباط ، عملکرد خانوادگی و زندگی جنسی خانواده تحت تاثیر قرار می‌گیرد حتی ارتباط با فرزندان نیز تحت شعاع قرار گرفته و معمولا بسیار محدود می‌شود. و در بسیاری از ایجاد محدودیت موقت در اینگونه افراد با افزایش بسیار شدید بعدی همراه خواهد بود.

متخصصان برای درمان و ترک اعتیاد جنسی از روان درمانی شامل : شناخت درمانی فردی ، گروه درمانی ، برنامه های حمایتی و درمان های داروئی استفاده می‌نمایند.

تگها : روان درمانی , اعتیاد