خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • دو عامل ضروری در بهبودی و درمان اعتیاد

  اعتیاد یک بیماری است که هر چه سریعتر می بایست برای درمان آن اقدام شود. باید با فرد معتاد بعنوان یک بیمار رفتار شود و با درمان های تخصصی این مشکل برطرف شود. اما چطور ممکن است در روند درمان اعتیاد بهبودی رخ دهد؟ دو عامل ضروری در این زمینه ضروری است: افراد معتاد باید اعتقادشان به توانایی طرز فکرشان را از دست بدهند. آنها باید یاد...

  ادامه مطلب...
 • اختلال افسرده خویی

  معمول ترین خصایص اختلال دیس تایمی یا افسرده خویی عبارت است از وجود خلق افسرده در بیشتر روزها و در بیشتر اوقات روز. افسرده خویی با احساس بی کفایتی، احساس گناه ، تحریک پذیری و خشم، انزوا از جامعه، از دست دادن علایق و بی کفایتی و فقدان بهره وری همراه است. اصطلاح "دیس تایمی" که به معنای کج خلقی است در 1980 وضع شد. اکثر بیمارانی را...

  ادامه مطلب...
 • اضطراب

  اضطراب پدیده ای محوری است که نظریات روان پزشکان زیادی حول آن شکل گرفته است. بنابراین اصطلاح "اضطراب" در نظریه روانپزشکی و نیز در تحقیقات متمرکز بر علوم اعصاب و مکاتب مختلف فکری تحت تاثیر اصول شناختی رفتاری نقش محوری دارد. اختلالات اضطرابی با عوارض زیادی همراه اند و اغلب مزمن شده و نسبت به درمان مقاوم هستند. این اختلالات را...

  ادامه مطلب...

آیا امکان تمرین برای تقویت تمرکز وجود دارد

آیا امکان تمرین برای تقویت تمرکز وجود دارد

جواب این است که "بله" 
چگونه می توانید این کار را بکنید؟

در مرحله اول , وقتی برای افزایش تمرکز خود تمرین می کنید, ممکن است با مسائل و مشکلاتی روبه رو گردید که تمرکز شما را با دشواری روبرو سازد. بنابراین با تمرین و تجربه بیشتر باید عواملی که تمرکز شما را بر هم می زنند پیدا کنید . سپس با تمرین و تمرین, نحوه افزایش تمرکز را بیابید. بهتر کردن تمرکز در عمل سبب می شودکه تمرکز تان در بازی تان افزایش یابد. 


در ادامه تمریناتی جهت افزایش تمرکز در منزل ارائه می شود.


تمرین شماره 1: 
ابتدا دستورالعمل زیر را بخوانید و بعد تمرین را مطابق آن انجام بدهید:

رو به روی یک پنجره/بالکن خانه تان بنشینید و به اطراف تان و به آنچه می توانید ببینید و بشنوید نظر کنید. سعی کنید تا حد ممکن تصویر وسیعی را تماشا کنید. به مدت دو دقیقه حواس خود را به این منظره وسیع بدهید. حالا عناصر کوچکی از این تصویر را انتخاب کنید.( درخت, اتومبیل پارک شده, گل یا هر شی دیگر.) 


سعی کنید تنها روی آن تمرکز کنید. به تمام جزییات آن دقیق شوید. (رنگ, حرکت, بافت و ...) حالا حدود دو دقیقه روی این تصویر تمرکز کنید. 
حالا دوباره روی تصویر کلی و وسیع تمرکز کنید. سعی کنید این تصویر را هر چه بیشتر وسیع ببینید. حدود دو دقیقه روی آن تمرکز کنید. حالا دوباره روی آن تک جزئی که انتخاب کرده اید به مدت دو دقیقه تمرکز کنید.

اکنون ببینید آیا توانستید تمرکز وسیع داشته باشید؟ آیا توانستید به راحتی تمرکز بسته داشته باشید؟ آیا توانستید به راحتی روی موضوع جزئی تمرکز کنید؟دقت کنید آیا توانستید از تمرکز بسته به تمرکز وسیع بروید؟چه عاملی مزاحم شما شد؟ چه عاملی توجه شما را پرت کرد؟چه افکاری در ذهن شما شکل گرفتند؟ 


ببینید چه عواملی مزاحم شما می شوند, این تمرین را آنقدر ادامه دهید تا بتوانید بدون مزاحمت و مشکل آن را انجام بدهید. وقتی همه تمرین را تمام کردید, سعی کنید آن را برای مدت طولانی تری انجام بدهید و سریع تر بتوانید از تمرکز وسیع به تمرکز بسته برسید. 


وقتی متقاعد شدید که می توانید تمرین را با موفقیت انجام بدهید, سعی کنید از تلویزیوونی که در کنار شما قرار دارد استفاده کنید, با به صدای موسیقی دقیق شوید.

 

تگها : تقویت تمرکز , افزایش تمرکز , مشاوره تحصیلی , مشکل تمرکز , تمرین تمرکز