خدمات مرکز ترک اعتياد


مقالات و سوابق بیماران

 • مصرف سیگار در ایران

  تعداد افراد سیگاری در جامعه ی ایران بنا به آمار معاونت سلامت وزارت بهداشت و درمان ده میلیون نفر است. سالانه صدها هزار نفر در اثر مصرف سیگار در ایران می میرند. طبق قانون مصوب آذر 85 محدودیت های شدید برای مصرف سیگار بوجود آمده، اما علیرغم این امر میزان مصرف سیگار روبه افزایش است. سالانه پنجاه و پنج میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می...

  ادامه مطلب...
 • اختلال هذیانی و اختلال روانپریشی مشترک

  هذیان باور ثابت غلطی است که هماهنگ با فرهنگ فرد نیست. هذیان ها جزو جالب ترین علایم روانپزشکی هستند زیرا بسیاری از مردم ممکن است انواع بسیار زیادی از باورهای غلط داشته باشند و از سوی دیگر درمان هذیان دشوار است. اختلال هذیانی هنگامی تشخیص داده می شود که هذیان های غیر غریب (Nonbizarre) به مدت حداقل یک ماه وجود داشته باشند و قابل انتساب...

  ادامه مطلب...
 • کافئین

  یکی از مواد محرک خفیف طبیعی و قانونی، کافئین است که اساساً به صورت قهوه، چای، شکلات و نوشیدنی های کولادار و دیگر محصولات نظیر داروهای سرد مورد مصرف قرار می گیرد. به عنوان یک حقیقت، کافئین دارویی است که تقریباً هر کسی آن را مصرف کرده است و غیر از موارد مصرف مطرح شده، کافئین در بسیاری از داروهای تجویزی و غیرتجویزی مانند قرص های مسکن...

  ادامه مطلب...

آیا افسردگی می تواند باعث اعتیاد گردد

آیا افسردگی می تواند باعث اعتیاد گردد

اگر یک معتاد با یک روانپزشک مشورت کند، بسیاری از علامت هایی که در معتاد وجود دارد شبیه کسانی است که از بیماری افسردگی رنج می برند.

برخی از علائم مشترک اعتیاد و افسردگی:

- از دست دادن علاقه به زندگی

- عدم توانایی تمرکز حواس

- احساس بیهودگی کردن

- کم شدن میل جنسی

- داشتن این احساس که زندگی ارزش ادامه دادن ندارد

بنابراین تعجبی ندارد که در بسیاری از موارد، روانپزشکان برای معتادها تشخیص بیماری افسردگی را مطرح می کنند و برای آنها داروهای ضد افسردگی تجویز می کنند. در کسانی که به تازگی اعتیاد را ترک کرده اند و دچار بیماری افسردگی نیستند، این داروها کاملا بی تاثیراند و می توانند پاک ماندن معتاد را با تهدید مواجه کنند.

در حالی که علامت های موجود در یک معتاد در حال بازپروری و شخصی که به بیماری افسردگی مبتلا است کاملا شباهت دارند، تفاوت های مهمی میان این دو حالت وجود دارد.

بیماری افسردگی، یکی از اختلالات خلقی عمده است که در اصل، اختلالی در ساختار زیستی شیمیایی است. به بیان دیگر، هورمون ها ی مغز، موادی که پیام های میان سلول های مغزی را منتقل می کنند، دچار یک اختلال شده اند. تغییرات زیستی شیمیایی ممکن است در نتیجه یک فشار و استرس شدید یا در نتیجه عوامل ژنتیکی ایجاد شده باشند.

زمان شروع علامت ها در بیماری افسردگی به نسبت به خوبی قابل تشخیص است. فرد قبلا از زندگی لذت می برده، فعال بوده و دارای علائقی بوده، تا اینکه در زمانی خاص، اوضاع تغییر کرده است. گاهی تغییرات را می توان به یک حادثه جسمی نظیر زایمان، یائسگی، جراحی یا یک بیماری ویروسی شدید نسبت داد. در موارد دیگر می توان آن را با یک حادثه روانی، نظیر یک بحران شدید مالی، مرگ یکی از عزیزان، یا در کمال تعجب پیشرفت در کار مرتبط دانست.

نکته مهم این است که شروع تغییرات در احساسات و رفتارهای فرد را می توان به یک نقطه خاص نسبت داد، که شاید چندین هفته و یا چندین ماه قبل بوده است. 

در معتادها، اغلب به نظر نمی رسد علامت های "افسردگی" شروع مشخصی داشته باشند. در بسیاری از موارد فرد همیشه این گونه احساس می کرده، حتی زمانی که نوجوان بوده است. معتادها احتمالا بیان می کنند که هرگز وضع مناسبی نداشته اند و همیشه دیگران چیزهای بهتر و بیشتری داشته اند. ممکن است به معتادها به شکل افرادی هیجان طلب یا دردسر ساز نگاه می شده است. اغلب معتادها می گویند تا جایی که به خاطر دارند از زندگی شان ناراضی بوده اند.

این نوع افسردگی با داروهای ضدافسردگی برطرف نمی شود. تنها خاصیت این داروها برای معتادها ایجاد کردن عوارض جنبی اذیت کننده است.

دلیلی ندارد که یک معتاد به بیماری افسردگی مبتلا نشود. اما تشخیص دادن بیماری افسردگی در کسی که در مراحل اولیه ترک اعتیاد است، ممکن است بسیار مشکل باشد، زیرا احتمال دارد علامت های افسردگی به خاطر ترک کردن اعتیاد بروز کرده باشند.

تگها : ترک اعتیاد , اعتیاد , افسردگی , عوامل روان شناختی اعتیاد , درمان افسردگی